Gaziantep ve Kahramanmaraş yörelerinde uygun zamanda çiçeklenen erkek antep fıstıklarının belirlenmesi
- Tez No: 27901
- Danışmanlar: PROF.DR. A. İLHAMİ KÖKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
III ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZÎ GAZİANTEP VE KAHRAMANMARAŞ YÖRELERİNDE UYGUN ZAMANDA ÇİÇEKLENEN ERKEK ANTEPFISTIKLARININ BELİRLENMESİ Mehmet KÖRO?LU Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bahçe Bitkileri Anabil im Dalı Danışman : Prof. Dr. A.İlhami KOKSAL 1993, Sayfa: 42 Jüri : Prof. Dr. A.İlhami KOKSAL Prof.Dr. Mahmut AYFER Prof. Dr. önder TUZCU Bu çalışma antepfıstığında, tozlanma ve döllenme problemlerinin en önemlilerinden olan, dişi tiplerle uygun zamanda çiçeklenen erkek tiplerin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla Kahramanmaraşta yoğun yetiştiriciliğin yapıldığı Pazarcık İlçesinin Akçalar köyü ile Tilkiler köyü yörelerinde ve Gaziantep Antepfıstığı Araştırma Enstitüsü bahçelerinde toplam 30 adet erkek tip belirlenmiş, bitki büyüme ve gelişme, çiçek, çiçek tozu ve çiçeklenme özellikleri incelenerek tartılı derecelendirme yöntemine göre puan verilmiştir. En yüksek puanları alan Gaziantep' de 4 Kahramanmaraş'ta ise 7 olmak üzere 11 tozlayıcı tip ümitvar olarak belirlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER : Antepfıstığı, erkek, tozlayıcı, geç çiçeklenme, çiçek tozu çimlenmesi.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Masters Thesis DETERMINATION OF MALE PISTACHIO TYPES FLOWERED IN PROPER TIME IN THE DISTRICT OF GAZİANTEP AND KAHRAMANMARAŞ, Mehmet KÖRO?LU Ankara üniversitiy Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Horticulture Superviser : Prof. Dr. A. t İham i KOKSAL 1993, Page: 42 Jury : Prof. Dr. A.îlhami KOKSAL Prof. Dr. Mahmut AYFER Prof.Dr. Önder TUZCU This study was carried out to determine male pistachio types flowering in proper time to females that is one of the serious pollination and fertilnation problem in Turkey. 30 male types were selected to evalute their grouth and development, flower, pollen and flowering characteristics in Akçalar and Tilkiler villages of Pazarcık district in Kahramanmaraş and orchards of pistachio Research Institute in Gaziantep. These types were avaluated according to weighted rankit method. The best 4 types in Gaziantep and 7 types in Kahramanmaraş were selected to be promising pollinizer for the further studies. KEY WORDS : Pistachio, male, pollinizer, late flowering, pollen germination.