Antalya'nın Korkuteli ilçesinde yaşayan Honamlı yörüklerinde görülen işlemeler
The handwork that was seenin the Honamli nomads in Korkuteli country of Antalya
  1. Tez No: 279021
  2. Yazar: HÜLYA AVCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİNE KARPUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Crafts
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: El Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu araştırmada, Antalya'nın Korkuteli İlçesinde yaşayan Honamlı Yörüklerinin, yaşamları, kültürleri ve bu kültür içinde yer alan el sanatları çeşitlerinden el işlemeleri ele alınmıştır. Antalya'nın Korkuteli ilçesinde yaşayan Honamlı Yörüklerinde görülen el işlemeleri kapsamında yapılan literatür taramasında kitap, tez ve araştırmaların yanı sıra dolaylı yönden ilgili tarihçe, Yörüklerin yaşamları, dokumalarının teknik, malzeme ve süsleme açısından özellikleri hakkında kaynaklık yapan bilimsel çalışmalarla karşılaşılmıştır. Ancak Yörüklerde görülen el nakışına ait bir araştırmanın olmayışı bu araştırmayı önemli kılmıştır.Araştırmada tür, konu, motif, renk ve kompozisyon açısından farklılık gösteren elli adet el işleme örneği incelenmiştir. Honamlı Yörüklerinde uygulanan ve kullanılan el işlemeleri çeşitlerinin tespiti; alan araştırma yöntemi ile yapılmış, göçerlerden karşılıklı görüşme yolu ile bilgi alınmış, bilgi konularının oluşturulmasında yazılı literatür ve çeşitli araştırmalardan da yararlanılmıştır. Ulaşılan, el işlemeciliği ürünlerinin fotoğrafları çekilmiş, örneklerin gözlenebilir özellikleri, gözlem fişlerine kaydedilmiştir. Araştırmada on altı farklı tür işleme örneği ile karşılaşılmıştır. Bebek yorganı, bebek zıbını, bohça, çevre, karyola eteği, kırlent, kundak, masa örtüsü, örtü, pano, peşkir, sandık örtüsü, sehpa örtüsü, uçkur, yastık kılıfı, yastık örtüsü incelen türlerdendir. Peşkir olarak incelemeye alınan beş örnek pano haline getirildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this investigation the lifestyle , cultures of Honnamli nomads who live in Korkuteli country of Antalya and the handcraft from the kinds of handworks that are taken place in this culture have been handled.In the investigation of literature within the scope of handcrafts that was seen in the Honnamli nomads who live in KOrkuteli in Antalya , history indirectly , the lives of Nomads the scientific studies about their texture?s technical , material and garnish features have been found besides book ,thesis and researches. However , not being there an investigation belongs to handcrafts that was seen in Nomads make this investigation important.In the investigation fifty sample of handcrafts have been researched from the perspective of the kind , subject , the theme and composition.The determining of the kinds of handcrafts that have been used and applied have been done by the method of place investigation , the information have been taken from Nomads by meeting face to face, in forming the subject of information the written literature and several investigation have been used. The handwork products that was acquired have been photographed , the observable features of the samples have been recorded on the observing receipt. In the investigation the sixteen kinds of handwork samples have been investigated. Baby duvet , baby underwear , bundle , lace, valance , swaddle , table cloth , cloth ,panel , towel, chest cloth , tea table cloth , waistband , pillowcase , pillow cloth are among the kinds that have been searched