Şehir pazarlaması ve şehir varlıkları: Konya ve Mevlana örneği
City marketing and city assets: Konya and Mevlana as a case
  1. Tez No: 279022
  2. Yazar: ALİ ERKAM YARAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKSEL ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Kamu Yönetimi, İletişim Bilimleri, Public Relations, Public Administration, Communication Sciences
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Reklamcılık ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Günümüz modern pazarlama anlayışı ürün geliştirmek, fiyatlandırmak ve onun dağıtımını kolaylaştırmaktan ibaret değildir. Teknolojinin hızla gelişmesi ve ekonomilerin küresel boyutlara ulaşması ile beraber, artan ürün ve marka çeşitliliği, küresel rekabeti doğurmuş, bunun sonucu olarak ise pazarlamaya verilen önemin günden güne artmasına neden olmuştur. Bu süreçte de iletişimin sürekli artan bir değerde pazarlama faaliyetleri içine girdiği görülmektedir.Pazarlamanın artan önemi ile birlikte kapsamı da günden güne genişlemiş, sadece ürün ve hizmetleri değil aynı zamanda fikirleri, bireyleri, ülkeleri ve şehirleri pazarlamanın konusu haline getirmiştir. Bunun sonucu olarak şehirlerinde hedef kitlesi ve müşterisi olduğu, onlarında pazarlanabildiği, hatta diğer şehirler ile birlikte rekabet edebilir hale geldiği görülmektedir. Özellikle son yıllar da, bütün dünyada ki şehirler kendi operasyonel ve stratejik amaçlarına ulaşmak için pazarlama tekniklerini ve giderek benimsenen bir pazarlama felsefesini uygulamaya başlamışlardır. Bunun için öncelikle kendi potansiyellerini ve varlıklarını kullanmayı seçmişlerdir.Bu bağlamda bu çalışmanın ana amacı olan şehir pazarlama sürecinin şehir varlıkları açısından ne gibi avantajlar sağladığı ortaya konulmuş, Konya?nın en değerli şehir varlıklarından birisi olan Hz. Mevlana?nın şehir pazarlama faaliyetlerindeki olması gereken yeri incelenmiştir. Şehre gelen turistlerde şehir algısını oluşturan bileşenlerin insan zihnindeki sonuçlarını ortaya çıkarmaya yönelik bir örnek olarak, şehir algısını oluşturan faktörlerin, şehrin marka imajı üzerindeki etkisinin tespit edilmesini amaçlayan bir araştırma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the contemporary modern marketing understanding is not just about product development, pricing or facilitating it's distribution. The rapid development of technology and reach global dimensions of the economies, with increasing product and brand variety, revealed that the global competition and as a result, the importance of marketing has led to an increase day by day. In this process, it is understood that communication increasingly has taken place in marketing activities.With the increasing importance of marketing, expanded the scope of day by day, has become the subject of marketing not only product or services but also notions, individuals, countries and cities. As a result , these cities have seen that their own target audience and customers, they are able to do marketing, they even can become competitive with other cities. Especially in the recent years, cities all over the world have begun to implement marketing techniques and increasingly adopting a marketing philosophy to meet their operational and strategic goals. Firstly, they have chosen to use their potential and assets.İn this context the main aim of this work has plenty of advantages in terms of city assets of city marketing process was revealed.One of the most valuable assets of Konya is Mevlana .Therefore the city marketing activities that should be explored. This work aims to detect the factors of the city perception of the effect on the city brand image was conducted,as an example to reveal results on human's mind of components of city perception for tourists visiting to the