İdari işlemin şekil unsuru
The formal component of administrative act
  1. Tez No: 279020
  2. Yazar: ALİ KADIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
İdârî işlemin şekil unsuru; tesisi için yetkili idârî makamca izlenmesi gerekli yöntemi (usulü) ve idârî işlemin hukuk düzeninde aldığı biçimi, maddi varlığı anlatır. İdârî işlemin şekil unsuru bakımından hukuka uygun bulunması, bu yöntem ve biçim kurallarına uygun olarak tesis edilmiş bulunmasına bağlıdır. Usul (yöntem) kuralları idârî işlemin hukuk düzeninde varlık kazanabilmesi için geçirmesi gereken aşamalarla ilgili kurallardır. İdârî işlemin hukuka uygun biçimde doğabilmesi için bu kurallara uyulması zorunludur.Bu çalışmanın konusu devletin tüm işlemleri gibi belli şekil kurallarına uyularak yapılması ve alınması gereken idârî işlem ve kararların tâbi oldukları ve idârenin irâdesinin dış dünyaya yansımasının maddi biçimi ve idârî işlemin yapılmasında izlenen yolu ifade eden şekil kurallarının neler olduğu ve bu kurallara aykırılık halinde uygulanacak yaptırımlardır.Şekil bir idârî işlemin esaslı bir unsurunu oluşturur. Özel hukuk işlemlerinde kural olarak şekil serbestîsi ilkesi geçerlidir. Bu ilke gereğince, özel hukuk işlemlerinin sıhhatli ve geçerli olabilmesi için kanunda sayılan ve kişiye ağır yükümler yükleyen, kişiler için ağır sonuçlar doğurabilecek olan veya kişiyi karşılıksız veya çok az bir karşılıkla ağır bir yük altına sokacak işlemler hariç işlemin özünü teşkil eden irâdenin belli bir biçimde açıklanmış olmasına gerek yoktur.Yukarıdaki istisnalar dışında, kişilerdeki çıkar duygusunun onları ihtiyatsız davranışlardan alıkoyacağı düşünülmüştür. Buna karşılık idârî işlemlerde kişisel çıkar duygularına yer yoktur. Bu nedenle, bu tür işlemlerde ihmallere ve ihtiyatsızlıklara daha çok rastlanır. İşte idârî işlemi yapacak olan kamu görevlisini işlemin sonuçları hakkında daha iyi düşünmeye sevk edebilmek için idârî işlemin belli bir biçimde ve belli usuller izlenerek yapılması zorunludur. Ayrıca, idâre edilenlere güvence sağlamak bakımından da bazı şekil şartları öngörülmüştür.Araştırma şekli, idâre hukuku alanında idârî işlemler açısından değerlendirmiş olup, idârî işlemin şekil kurallarının daha iyi anlaşılması için kısaca idârî işlemin ne olduğuna da değinmiştir. Bu açıdan araştırma idârî işlemin taşıması gereken şekil unsurları ve bunlara aykırılıkların yaptırımlarıyla sınırlı olup, idârî işlemin şekil unsurunun yakın ilişkide olduğu konular dışına çıkılmamıştır.Sonuç bölümünde çalışma kapsamında bu alanda görülen eksiklikler ve çözüm yollarına değinilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The formal component of administrative act represents the method (procedure) that must be followed for its establishment by official agencies and the form and material presence which the administrative act gets within the legal base. For the administrative act to be accepted as lawful belongs to its establishment in accordance with these forms and configurations. Procedure (method) principles are the rules which are related to the stages which an administrative act must `experience? to have a actuality in the legal regularity. It is necessary for administrative act to be designed in accordance with these principles.The topic of this study is what are the formal disciplines that represent the way which are the physical form of reflection of the administrative act to the outer world and which is followed in manufacturing the administrative act, and that are necessary to be established and taken by obeying the formal disciplines like all other acts and decisions of the state must follow, and sanctions that will be applied in contradiction to these rules.The formal component composes one of the essential element of the administrative act. As a general rule, formal liberation principle for the civil law acts is valid. In accordance with this principle, except for he acts that are counted in laws and which impute high responsibilities to a person, which may cause irremediable results or may give a liability with a little or no provisions, the main freedom which civil law acts must have don?t need to be declared in a definite form for the civil law acts to be valid and current.Except for dispensations mentioned above, it is assumed that the emotion of interest which people have will prevent them from behaving unguarded. In contrast to this, in administrative acts personal interest emotions take no place. Because of this, in this kind of acts, omissions and inattention is very common. İt is important for the administrative act to be established in a particular form and by following definite procedures for directing the public servant think beter about the results of the act.Not only the study has evaluated the form in the branch of administrative law and in terms of administrative acts, but also it has briefly touched what the administrative act is for the formal rules to have been understood rightly. In this respect, the study is limited with the necessary formal components of the administrative act and the sanctions that will be applied in contradiction to these rules, and the related topics which the formal component of administrative act haven?t been deviated .In conclusion chapter, deficiencies seen within the context of the research and solution formulas will be mentioned.