Postmodernizm sorunsalı ve Türk anlatısında geleneksel tahkiyenin izleri
The problematic of postmodernism and traces of traditional story in Turkish narration
  1. Tez No: 279072
  2. Yazar: BEDİA KOÇAKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÂLİM GÜR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, Türk Dili ve Edebiyatı, Comparative Literature, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 883
Özet
Modernizm, XIX. yüzyılın ortalarında kültür tarihinde, daha ziyade sanat ve bilimle ilgili değişmeleri ifade eder. Ancak giderek yayılan ve güçlenen bu akım, en nihayetinde kendi tepkisini üretir. 1960'ların başlarında yaygınlık kazanan postmodernizm, bu tepkinin adıdır. Postmodernizmle, çoğulculuğun kapısı aralanmış ve gelenek içeriye alınmıştır. Buna ilkesizliğin ilke olarak benimsenmesi de eklenince, ortaya kurallarla oynayıp zenginleştirmeye dayalı bir yaratıcılık, demokratik bir perspektif genişliği çıkmıştır. Popülist kültüre bir kirlenme olarak bakan modern düşünceye zıt olarak postmodernizm, komplekslerden sıyrılmış, halka, tarihe ve geleneğe önem veren, ?istediğini yap? tavrını benimsemiş bir anlayışa sahiptir.Buradan hareketle postmodernin zemininde durup, onu güçlendiren ?gelenek? unsurlarına bakılması, terimin aslında geçmişe dönük izlekleri yönüyle, uygulama sahasının anlaşılmasını kolaylaştıracaktır. İşte biz de bu temel düşünceden hareketle, günümüzde sadece tanımlama çabasına girişilip, pratikteki görünümlerine yeteri kadar bakılmayan postmodernizm sorunsalını ve aslında kavramın ana beslenme damarı olan geleneğin yansımalarını elimizden gelince inceledik.Bu doğrultuda, öncelikle nazariyesini kurduğumuz postmodernizmin, Türk edebiyatındaki görünümlerini araştırıp, ardından belirlenen anlatılarda geleneksel tahkiyenin nasıl kullanıldığına yer verdik.
Özet (Çeviri)
Modernism connotes amendments concerning more of art and science in cultural history in the midst of 19th century. This trend spreading and stiffening gradually, however, produces its own reaction ultimately. The postmodernism that gained extensity in the beginnings of 1960s, is the name of this reaction. A reference for pluralism has been made and tradition has been let in with postmodernism. And attaching the adoption of the principle as the unprincipled, an ingenuity and a democratic perspective extension based on enrichment by modulating the rules has emerged. Postmodernism, opposed to modern thought that consider the populist culture as deterioration, has embraced the manner ?please yourself? which has eluded complexes, and gives significance to history and tradition.Thus, considering ?tradition? elements, which vitalize postmodernism, having the basis of, with retrospective paths of the term, will smooth comprehension of its application field. From this basic thought, we, as much as, have studied the problematic of postmodernism, definitions of which have been tried to be performed, but practical views have not been considered; and the reflections of tradition which is the main feeding vessel of the concept.Accordingly, the views of the postmodernism, the theory of which has been set primarily, in Turkish literature, and how the traditional narration in determined stories were used, were included.