İlk Tunç Çağ'da Batı Anadolu'nun sosyo ekonomik yapısı
The socio economic structure of Western Anatolia in Early Bronze Age
  1. Tez No: 279071
  2. Yazar: HARUN OY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN BAHAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 300
Özet
İlk Tunç Çağ'da Batı Anadolu'nun Sosyo Ekonomik Yapısı üzerine hazırladığımız bu tez kapsamında Batı Anadolu'nun sosyal yapısı içerisinde mimari, kentleşme, sağlık ve beslenme alışkanlıkları değerlendirilmiştir.Ekonomik yapı içerisinde, tarım, hayvancılık, kara ve deniz ticareti, madencilik, meslek grupları ve mühürler ele alınmıştır.Din, inançlar, idoller, ölü gömme gelenekleri ve mezarlıklarda kültürel yapı içerisinde incelenmiştir.Ayrıca Batı Anadolu'daki kültür grupları, seramik buluntuları ve İTÇ seramiği de bu kapsamda değerlendirilmiştir.Yukarıda belirttiğimiz bu konular çerçevesinde İTÇ'da Batı Anadolu'nun sosyo ekonomik yapısı ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the scope of this thesis studying on the socio economic structure of Western Anatolia in Early Bronze Age, architecture, urbanisation, health and foodhabits were evaluated in the social structure of it.In economic structure, agriculture, animal breeding, the land and shipping trade, mining, occupotional groups and seals were discussed.Religion, beliefs, idols, burial traditions and cemetery were investigated in cultural structure.Besides, cultural groups, ceramics and Early Bronze Age ceramics within the field were evaluated in this context.As stated above, in frame of these issues socio economic structure of the field were tried to occur in Early Bronze Age.