Ülke riskinin firma değeri üzerine etkisi: İMKB'ye kayıtlı firmalar üzerinde bir uygulama
The effect of country risk on firm value: An application on İstanbul Stock Exchange registered companies
  1. Tez No: 279080
  2. Yazar: ALPER VELİ ÇAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN OKKA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 224
Özet
Günümüzde, yatırımların sınır ötesine taşınmasıyla, rasyonel hareket ettiğini varsaydığımız yatırımcılar sistematik, sistematik olmayan ve sistemik risklere ilaveten ülke riskini de dikkate almak zorunda kalmışlardır. Daha çok makro açıdan iktisat literatüründe incelenen ülke riski; esasında bir ülkedeki ekonomik, finansal ve sosyo-politik gelişmelerin bir yansımasıdır ve firmanın piyasa değerinin maksimum kılınmasını amaç edinmiş olan firmaları da etkilemektedir. Önceleri sistematik riskin bir unsuru olarak ele alınan ülke riski, günümüzde sahip olduğu önemle birlikte sistematik riskten bağımsız olarak değerlendirilmektedir.Ülke riskiyle firma değeri arasındaki ilişkiyi ortaya çıkarmayı konu edinmiş olan bu çalışmanın amacı; 2000-2009 yılları arasında ülke riskinin İMKB'deki firmaların değerini ne ölçüde etkilediğini tespit etmektir. Bu amaç doğrultusunda ilgili dönemlerde İMKB 100 endeksinde sürekli yer alan firmaların 3'er aylık verileri ile International Country Risk Guide (ICRG)'den elde edilen ülke riski primleri panel veri analizi yöntemi kullanılarak test edilmiştir.Sonuç olarak, gerek ülke riskinin gerekse ülke riskinin temel bileşenlerini oluşturan ekonomik, finansal ve sosyo-politik risk primlerinin firmaların değerini negatif etkilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
At present, cross-border transportation of investments, assuming that investors act rationally have had to take into consideration country risk in addition to systematic, non-systematic and systemic risks. More macro-economic literature surveyed country risk perspective, essentially reflection of economic, financial and socio-political developments in a country and effect the companies whose mission is meant to make the maximum of the company?s market value. Initially country risk which is considered as an element of systematic risk, is considered as independent from systematic risk with its emphasis today.The aim of this study which has the subject the relationship between firm value and country risk, to determine the impact of country risk on firm value of ISE firms between 2000-2009. For this purpose, the 3-month periods data of the firms consistently in ISE 100 index with country risk premiums which is obtained from the International Country Risk Guide (ICRG), was tested using panel data analysis method.As a result, both country risk and the basic components of country risk that the economic, financial and socio-political risk premium negatively affect the value of the firms have been identified.