İlkbahar sera hıyar üretiminde farklı yetiştirme ortamlarının meyve kalitesine etkileri üzerinde araştırmalar
- Tez No: 27909
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN SEVGİCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
- 40 - ÖZET Bu çalışma, 1992 ilkbahar yetiştirme döneminde E.U. Ziraat Fakültesi Bahçe bitkileri Bölümüne ait deneme seraların dan birinde yürütülmüştür. Deneme 3 tekerrürlü olarak tesadüf blokları deneme dese nine uygun olarak düzenlenmiş ve yürütülmüştür. Tohum ekim ve seraya dikim tarihleri, sırası ile 6 Şubat 1992 ve 25 Mart 1992'dir. Denemede topraksız yetiştirme yöntemlerinden paket kül türü yöntemi kullanılmıştır. 1:1 torf - perlit karışımında yetiştirilen fideler 3 ayrı hacimde (4,8 ve 12 litre/bitki) 10 farklı ortamla doldurulan [(1) Torf, (2) İthal Torf, (3) Perlit, (4) Kula Cürufu, (5) Kum, (6) Çeltik Kavuzu, (7) Çeltik Kavuzu-Perlit, (8) Ürgüp Cürufu (9) Talaş, (10) Talaş - Perlit] paketlere m2'de 2.67 adet bitki bulunacak şekilde diki İmişlerdir Bitkiler solar radyasyona göre günlük olarak damlama su lama sistemi ile verilen komple besin eriyiği ile beslenmişlerdir. Hasat edilen hıyar meyvelerinde 1 ' er hafta ara ile 5 farklı tarihte suda çözünebilir maddeler, pH ve titre edile bilir asitlik analizleri yapılmıştır, ayrıca meyvelerin çapları ve boyları ölçülmüş, boy/çap oranları bulunmuştur.- 41 - Elde edilen bulgular aşağıda özetlenmektedir. 1. 22 Mayıs tarihinde hasat edilen hıyar meyvelerinin suda çözünebilir maddeler içeriği (3.97) en yüksek değeri almış tır. 2. Çeltik kavuzu ortamında yetiştirilen hıyar meyvelerinin suda çözünebilir maddeler içeriği en yüksek değeri gösterirken, çeltik kavuzu-perlit ve Ürgüp cürufu ortamları da çeltik kavuzu ortamından sonra ikinci derecede iyi sonuç vermiştir. 3. Çeltik kavuzu ve çeltik kavuzu-perlitte 8 litre/bitki ha cimli torbalardan en yüksek toplam suda çözünebilir madde içeriği elde edilmiştir. 4. Ürgüp cürufu dışında tüm ortamlarda yetişen hıyar meyvelerindeki pH, 8 Mayıs 'tan 4 Haziran'a kadar düzgün bir şekilde artmıştır. 5. En yüksek pH içeriği çeltik kavuzu ortamında yetiştirilen meyvelerde saptanmış, bu ortamı ithal torf, perlit, kum, Ürgüp cürufu ortamları izlemiştir. 6. Meyve suyundaki titre edilebilir as itlik hasat döneminin başında en yüksek iken, hasat döneminin sonunda en düşük değeri göstermiştir. 7. Ortam olarak çeltik kavuzu kullanıldığında titre edilebilir asitlik en yüksek değeri alırken, bu ortamı kum ve ithal torf, çeltik kavuzu-perlit, torf ortamları izlemiştir. 8. Titre edilebilr asitlik 8 litre/bitki hacminde kullanılan torfta yetiştirilen bitkilerde, 8 Mayıs'ta hasat ve analiz edilen meyvelerde en yüksek (1.99 meq/100 mi) değeri almış-- 40 - ÖZET Bu çalışma, 1992 ilkbahar yetiştirme döneminde E.U. Ziraat Fakültesi Bahçe bitkileri Bölümüne ait deneme seraların dan birinde yürütülmüştür. Deneme 3 tekerrürlü olarak tesadüf blokları deneme dese nine uygun olarak düzenlenmiş ve yürütülmüştür. Tohum ekim ve seraya dikim tarihleri, sırası ile 6 Şubat 1992 ve 25 Mart 1992'dir. Denemede topraksız yetiştirme yöntemlerinden paket kül türü yöntemi kullanılmıştır. 1:1 torf - perlit karışımında yetiştirilen fideler 3 ayrı hacimde (4,8 ve 12 litre/bitki) 10 farklı ortamla doldurulan [(1) Torf, (2) İthal Torf, (3) Perlit, (4) Kula Cürufu, (5) Kum, (6) Çeltik Kavuzu, (7) Çeltik Kavuzu-Perlit, (8) Ürgüp Cürufu (9) Talaş, (10) Talaş - Perlit] paketlere m2'de 2.67 adet bitki bulunacak şekilde diki İmişlerdir Bitkiler solar radyasyona göre günlük olarak damlama su lama sistemi ile verilen komple besin eriyiği ile beslenmişlerdir. Hasat edilen hıyar meyvelerinde 1 ' er hafta ara ile 5 farklı tarihte suda çözünebilir maddeler, pH ve titre edile bilir asitlik analizleri yapılmıştır, ayrıca meyvelerin çapları ve boyları ölçülmüş, boy/çap oranları bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
- 43 SUMMARY This study was carried out during the spring season of 1992 at the glasshouse of Department of Horticulture at Ege University, Faculty of Agriculture. The trial was performed as three replicates according to the randomized blocks experimental design. The sowing and planting dates were February 6 th and March 25 t h 1992, respectively. Bag culture was used as a soilles system. The seedlings raised in 1:1 peat-perl ite were planted the bags filled with 10 different media [(1) Peat (Yeniçağ, Bolu), (2) Imported Peat (Russia), (3) Perlite, (4) Tuff (Kula), (5) Sand, (6) Rice Hulls, (7) Rice Hul ls-Perlite, (8) Tuff (Ürgüp), (9) Sawdust, (10) Sawdust-Perl ite]. Bags volumes were 4, 8 and 12 liters per plant. Plant density was 2.67 plants/m2. Plants were fed by complete nutrient solution given daily according to the solar radiation via drip-irrigation systems. Fruit lenght and diameter, total soluble solids, titra- table acidity and pH of fruit juice were determined at the fruits harvested on five different dates with one week inter vals. Findings obtained are summarized below: 1. ) Total soluble solids of the cucumber fruits harvested on May 22 " d had the highest value as being 3.97. ^ ^^m^T WP!J44 2.) While the cucumber fruits grown in rice hulls had the highest value of soluble solids, rice hulls-perlite and tuff (Ürgüp) came second after rice hulls in terms of having the highest values. 3.) 8 liter volume of bags containing rice hulls gave the highest value in terms total soluble solids. 4.) The pH levels of the juice of the fruits in all kinds of soilles media except tuff (Ürgüp) increased gradually between May 8th and June 5 * h. 5.) The highest pH was obtained from the plants grown in the rice hulls. This was followed by imported peat, perlite, sand and tuff (Ürgüp). 6.) Titratable acidity was the highest at the beginning of the harvest season and the lowest at the end of the harvest season. 7.) When rice hulls was used, titratable acidty was at the highest level, and sand and imported peat, rice hulls- perlite, peat followed it. 8.) Titratable acidity of plants grown in peat of 8 liter volume reached the highest level on May 8 th and in fruits analyzed as being 1.99 meq/100 ml. 9.) The diameter of the cucumber fruits was found to be thickest on May 15 th. The values obtained on May 8 th and June 4 th were also the same. 10.) The cucumber fruits grown in tuff (Kula) and sawdust- perl ite were the thickest ones.- 45 11.) The longest fruits were harvested on May 15 th, 22 nd and June 4 * h. 12.) The longest fruits were obtained from the peat and tuff (Ürgüp). 13.) Between the fruit characteristics; the following relationships were determined: a) The solid content soluble in water-titratable acidity (+) b) The solid content soluble in water-fruit diameter(-) c) The pH content of the fruits-titratable acidity (-) d) The pH content of the fruits-fruit diameter (-) e) Fruit diameter-fruit lenght (+) f) Fruit length/diameter-the solid content soluble in water (+) g) Fruit length/diameter-the pH content of the fruits (+) h) Fruit length/diameter-fruit length (+) i) Fruit length/diameter-fruit solid content soluble in water (-) j) Fruit length/diameter-fruit diameter (-),«i mt- 46 - LİTERATÜR LİSTESİ 1. ABAK, K., A. SEVGİ CAN, N. BAYTORUN, H. ÇOLAKO?LU, N.ERYÜCE, A. GÜL ve G. ÇELİKEL, 1992. Sera tarımında topraksız ye tiştirme üzerinde araştırmalar (TOAG) 884 Nolu Proje III gelişme raporu. 2. ABBOT, J.D., M. M. PEET, D.H. WILLITS and R.E. GOUGH, 1985. Water management of greenhouse tomatoes. Hort Science 20 (4): 688-690. 3. ABBOT, J.D., M.M. PEET, D.H. WILLITS, D.C. SANDERS and R.E. GOUGH, 1986. Effects of irrigation Frequency and scheduling on fruit production and radial fruit cracking in greenhouse tomatoes in soil beds and in a soil-less medium in bags. Scienta Horticulturae 28: 209-217. 4. ADAMSON, R.M.,. and E.F. MAAS, 1981. Soilless Culture of seedles greenhouse cucumbers and sequence cropping. Agriculture Canada, Pub. 1725/E. 5. ALVEY, N.G. and 17 Co-WORKERS, 1977. GENSTAT, A general statistical program. Rothamsted Experimental station, Hertfordshire. 6. ANONYMOUS, 1988. Altın Tohum tanıtım katalogu. 7. ANONYMOUS, 1990. Altıncı Beş Yıllık Kalkınma Planı, örtü Altı Sebze Yetiştiriciliği özel İhtisas Komisyonu Rapo ru. Seracılık Araştırma Enstitüsü, 1988. Antalya. 8. BAEVRE, O. A., 1985. A Comparison of the fruit quality of tomatoes grown in soil and in a nutrient solution (NFT). Scientific Reports of the Agricultural Universty of