Sera hıyar fidesi üretiminde paclobutrazol ve bakır sülfat uygulamalarının fide büyümesi ve çift ürün yetiştiriciliğinde bitki gelişimi üzerine etkileri
The effects of paclobutrazol and cupper sulphate on seedling and plant growth in double crop growing in greenhouse cucumber production
  1. Tez No: 283239
  2. Yazar: HAKAN ÇOPUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEBAHAT SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Hıyar fide üretiminde karşılaşılan en büyük sorunlardan biri çimlenmeden sonra hıyar fidelerinin aşırı boylanmasıdır. Bu çalışmada fidelerde aşırı boylanmanın kontrolü amacıyla yapraktan paclobutrazol ve bakır sülfatın iki farklı yetiştirme döneminde (ilkbahar ve sonbahar) iki farklı dozda ve üç farklı zamanda yapılarak bitki boyu kontrol altına alınmaya çalışılmıştır. Bu amaçla bitkilere yapraktan 400, 400+400, 400+400+400, 800, 800+800, 800+800+800 ppm olacak şekilde paclobutrazol ve 4000, 4000+4000, 4000+4000+4000, 8000, 8000+8000, 8000+8000+8000 ppm bakır sülfat uygulanmıştır.İlkbahar uygulamalarında paclobutrazolun bütün dozları fidelerde boylanmanın kontrolünde etkili olurken, bakır sülfatın boy kontrolünde bir etkisi görülmemiştir. Sonbahar uygulamalarında paclobutrazolun 800+800+800 ppm uygulaması dışında kalan uygulamalarda herhangi bir etki gözlenmemiştir. Araştırmada en kısa boylu fideler 2.64 cm ile paclobutrazolun 800+800+800 ppm uygulamasından elde edilmiştir. Bulgular ışığında ilkbahar hıyar fidesi yetiştiriciliğinde paclobutrazolun bütün dozları boy kontrolünde etkiliyken, sonbahar uygulamalarında hava sıcaklığı yüksek olduğundan dolayı paclobutrazol uygulamaları yeterli etkiyi gösterememiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre hıyar fidelerinde aşırı boylanmanın kontrolü amacıyla paclobutrazolun etkili bir şekilde kullanılabileceği, bakır sülfatın boy kontrolünde istenilen etkiye sahip olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the biggest problems encountered in the production of cucumber seedlings is extreme increase in seedling height after germination. In this study, leaf applications of paclobutrazol and copper sulfate were done in two different growing seasons (spring and autumn) in two different doses at three different times to control excessive increase in plant height. For this purpose, 400, 400+400, 400+400+400, 800, 800+800, 800+800+800 of paclobutrazol and 4000, 4000+4000, 4000+4000+4000, 8000, 8000+8000, 8000+8000+8000 ppm copper sulfate were applied to the leaves.In spring applications, all doses of paclobutrazol were effective in controlling seedling height while the copper sulfate did not influence the seedling height. In autumn applications, any effect was observed in applications except 800+800+800 ppm of paclobutrazol. The shortest seedlings were obtained from 800+800+800 ppm doses of paclobutrazol with 2.64 cm. According to the results in spring cucumber seedling growing, all doses of paclobutrazol were effective in controling height while in autumn applications, could not show sufficient effect because of high temperatures. According to the results of the study in order to control cucumber seedling height it was determined that paclobutrazol can be used effectively, copper sulfate did not possess the desired effect.