Sorgumun enerji kaynağı yem olarak yumurta tavuğu karma yemlerinde kullanılma olanakları
- Tez No: 27910
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT ASYALI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Ziraat, Veterinary Medicine, Agriculture
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
- 30 - 0 Z E T Bu çalışma yumurta tavuğu karma yemlerinde enerji kaynağı olarak mısır yerine sorgumun kullanım olanaklarını araştırmak için yapılmıştır. Denemede ikiyüz adet yumurta tavuğu kullanılmıştır. Tavuklar dört gruba ayrılmıştır. Grupların her biri yirmiüç hafta süreyle (21-44 hafta ara sı) % 65.mısır, % 43.34 mısır ve % 21.66 sorgum, % 21.66 mısır ve % 43.34 sorgum, % 65 sorgum içeren bir karma yem le beslenmişlerdir. Her bir grup için yumurta verimi ve ağırlığı, sarı rengi, yumurta ak ve sarı yüksekliği, yem tüketimi ve yemden yararlanma saptanmıştır. Sarı renk Roche Renk Yelpazesi ile belirlenmiştir. Bu çalışmadan elde edilen sonuçlara göre,. grupların yumurta verimi ve ağırlıkları, yumurta ak ve sarı yüksek likleri önemli derecede değişmemiştir (P > 0.05). Mısır yerine sorgum kullanıldığı zaman sarı renk yoğunluğu azal ma göstermiştir. Nitekim, mısır yerine tamamen sorgum kullanıldığında sarı renk dört numaralı renk skalasından bir numaralı renk skalasına kadar azalmıştır. Grupların yem tüketimleri ve yemden yararlanmaları arasında ise önemli bir fark görülmemiştir. Sonuç olarak, yumurta tavuğu karmalarında ksantofil veya karoten yetersizlikleri takviye edilmek şartıyla mısır yerine sorgum kullanmak olasıdır.
Özet (Çeviri)
- 31 - SUMMARY This study was conducted to determine the using possitibilities as an energy source of sorghum instead of maize in concentrates for hens. In the experiment, twohundred hens were used. The hens were divided to four groups. Each of groups was fed on a concentrate containing 65 % maize or 43*34 % maize and 21.66 % sorghum or 21.66 % maize and 43*34 % sorghum or 65 % sorghum for twentyhree weeks (between 21-44 weeks). Egg yields and weights, yolk colors, heights of white and yolk, feed intakes and effi ciencies were determined for each group, Yolk color was determined by Roche -Color Scale. According to the results obtained from this study, egg yields and weights, white and yolk heights of groupB didn't change significantly (P^O.05). When sorghum wsb used instead of maize yolk color showed decreasing den sity. Thus, by using completely sorghum instead of maize, yolk color decreased from four to one point color scale. Differences between feed intakes and feed efficiency of groups were not significantly. Its a result, it is possible that sorghum instead of maize in concentrate for hen is used on condition that xanthophyll or carotene defficiencies are supplemented. T- fil r~' ~-r ? ? "? ? ? \ ı/'^A.