Urla iskelesi ve Karantina Adası civarı sularında fiziko kimyasal parametreler ve pollusyon durumunun araştırılması
- Tez No: 27908
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZDEMİR YARAMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Su Ürünleri, Biology, Aquatic Products
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
ÖZET Bu çalışmada Urla iskelesi ve Karantina Adası civarında saptadığımız 5 istasyonda Ekim 1991 - Eylül 1992 tarihleri arasında aylık olarak su sıcaklığı, çözünmüş oksijen, pH, tuzluluk, nitrit, nitrat, amonyum, silikat, fosfat ve mevsim sel olarak anyonik deterjan düzeyleri saptanmıştır. Bulgularımıza göre tuzluluk %o 23.40-39.70, NO"2-N; 0.0-0.28 ug-at/L, NOj-N; 0.0-5.86 ug-at/L, NH^-N; 0.169-26.616 ug-at/L, PO;3-P; 0.014-1.1 ug-at/L, Si02. 0.01-0.76 ve mevsimsel olarak yapılan anyonik deterjan ölçümlerinin 0.0-1.568 mg/1. arasında değişim gösterdiği saptanmıştır. Urla iskelesi ve Karantina Adası civan iç Körfezden gelen kirleticilerle buna ilaveten Karantina Adasındaki bazı kirleticilerin ilavesiyle ve özellikle yaz aylarında bu bölgedeki yazlıkların faaliyete geçmesi, turizm faaliyetlerinin art ması, bu bölgeyi olumsuz yönde etkilemektedir. 28
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study for one year we have detetcted sea water temperature, dis solved oxygen, pH, salinity, nitrit, nitrat, amonia, silica, phosphat and seasonal anionic detergent parameter from selected 5 stations around Urla Guay and Ka rantina Island by examining water samples taken between October 1991 and Sep tember 1992. According to resulsts the salinity rate between %o 23.40-39.70, NO"2-N; 0.0-0.28 ug-at/1., NO~-N; 0.0-5.86 ug-at/1., NHj-N; 0.169-26.616 ug-at/1., PO^-P; 0.014-1.1 ug-at/L, SiO-,. 0.0-1.568 mg/1. and seasonal anionic detergent level between 0.0-1.568 mg/1. Urla Guay and Karantina Island is polluted by the effect of inner Bay and additionally by the effect of some pollutants on the Karantina Island and tourism activity which is increasing in the summer season. 29