Tüketicilerin market alışverişlerine yönelik alışkanlıklarının ve zaman kullanımlarının incelenmesi
Research on behaviors and time consuming of customers related to market shoppings
  1. Tez No: 279098
  2. Yazar: İSMAİL HAKKI GÜLEÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEHER ERSOY-QUADIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ev Ekonomisi, İşletme, Home Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Ev Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırmada tüketicilerin market alışverişine yönelik alışkanlıkları tespit edilmeye çalışılmış ve zaman kullanımına yönelik tercihleri incelenmiştir. Araştırmanın örneklem grubu, Kütahya İli'nin Gediz İlçe merkezinde yaşayan memurlar evreninden küme örneklemi yöntemi ile seçilen 242 kadın ve 240 erkek olmak üzere 482 kişiden oluşmuştur. Araştırma genel tarama modelinde desenlenmiştir. Çalışmanın verilerinin elde edilmesinde anket tekniği kullanılmıştır.Market alışverişine yönelik alışkanlık ifadeleri Likertin beşli derecelendirme sistemi ile puanlanmış ve elde edilen veriler faktör analizine tabi tutulmuştur. Analiz sonucu alışkanlık maddeleri ?Alışverişi Rekreasyonel Bir Faaliyet Olarak Görme?, ?Bilinçli Alışveriş Alışkanlığı? ve ?Alışverişte Zaman Darlığı Hissetme? olmak üzere üç faktöre ayrılmıştır. Daha sonra alışkanlık maddelerinin birbirleriyle ve bağımsız değişkenlerle ilişkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, behaviours of customers to market shoppings were tried to determine, and their chosings on time consuming were examined. Sample group of research included 482 individuals of which 242 female and 240 male in group of civilcervants living at Gediz town of Kutahya City. Research was designed on general research method. Survey method was used to gather data for the research.Expressions related to market shopping behaviours was numbered for five-likerd system and gathered data was subjected to factor analysis. According to analysis results, three factor groups were found as ?seeing shopping as a recreational opretation?, ?awake shopping behaviour? and ?feeling lack of time at shopping?. Afterwards, relation of behaviour items with themselves and with indepented variables were examined.