Anadolu sahası Türk halk hikâyelerindeki erkek kahramanlar üzerine tip araştırması
A research for Turkish folk stories about the type of male heros in Anatolian field
  1. Tez No: 279100
  2. Yazar: MEHMET AKÇAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİNAN GÖNEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
?Anadolu Sahası Türk Halk Hikâyelerindeki Erkek Kahramanlar Üzerine Tip Araştırması? adını taşıyan yüksek lisans çalışmamız; ?Ön Söz? ve ?Giriş?in dışında ?sekiz bölüm?, Sonuç ve ?Kaynakça?dan meydana gelmektedir.Giriş bölümünde kaynak kitaplardan, ansiklopedilerden ve çeşitli sözlüklerden yararlanarak hikâye ve halk hikâyesi kavramlarıyla ilgili tanımlar; halk hikâyelerinin genel özellikleri ve halk hikâyeleriyle ilgili yapılan çalışmalar üzerinde durduk. I. Bölümde; çeşitli sözlüklerden yararlanılarak Türkçede erkek kavramı karşılığında kullanılan kelimeler üzerinde durduk ve halk edebiyatında erkek kavramıyla ilgili yapılan çalışmalar hakkında bilgi vermeye çalıştık. Çalışmamızın II. Bölüm'ü ?Halk Hikâyelerine Göre Erkeğin Doğumu ve Erkeğe Ad Verilmesi? adını taşımaktadır. Bu başlık ?Çocuksuzluk ve Çocuksuzluğa Çare Arama; Erkeğin Doğumu, Erkeğe Ad Verilmesi ve Halk Hikâyelerinde Geçen Erkek Adları? gibi alt başlıklardan oluşmaktadır. III. Bölüm'de ise ?Halk Hikâyelerinde Erkeğin Özellikleri?, ?Erkeğin Fizikî Özellikleri, Erkek ile İlgili Benzetmeler ve Genel Görünüm, Erkeğin Savaşçılığı? gibi alt başlıklara ayırarak inceledik. IV. Bölüm'de Halk Hikâyelerine Göre Erkeğin Eğitimi (silah eğitimi ve ilmi eğitim) inceledik. V. Bölüm'de ?Halk Hikâyelerinde Erkeğin Çevresi?ni iki ana başlık (Erkeğin Fizikî Çevresi, Erkeğin Sosyal in Çevresi) altında verdik. VI. Bölüm'de ?Halk Hikâyelerinde Erkeğin Sosyal Hayattaki Fonksiyonu?na değindik. VII. Bölüm'de ?Halk Hikâyelerindeki Erkek Kahramanların Evlilik Geleneği? konusunu ele aldık, incelediğimiz yirmi beş halk hikâyesindeki dünür gitme, düğün ve evlilik âdetlerine sırasıyla yer verdik. VIII. Bölüm'de ise ?Halk Hikâyelerindeki Erkek Kahramanların Ölümü? başlığı altında hikâyelerimizin başkahramanlarının ölümleri hakkında verdiğimiz genel bilgiler yer almaktadır. Sonuç bölümünde çalışmamızın genel bir değerlendirmesini yaptık ve araştırmamızın özünü oluşturan Anadolu sahası Türk halk hikâyelerinin Türk kültüründeki yerini belirttik.
Özet (Çeviri)
This thesis, in the name of ?A research for Turkish folk stories about the type of male heros in Anatolian field?, has eight sections except preface, introduction and bibliography.In the introduction part by using books, encyclopaedias and some dictionaries we emphasize on some typical definitions, general properties about stories and folk stories. In the first section some words have been showed which used in Turkish language same as the word ?male?. Then we have showed some studies that argue our topic. Second section?s title is ?the birth of male and naming him?. This title continues with some other subtitles. Third section consists of the properties of male heros in the folk stories, physical properties of male, some similar words used instead of male, general apperance of male and fighter male. İn section four we study the education of male (weapon and knowledge). In the fifth part we indicate the environment of male in two main titles. (phyisical and social environment) In the 6. section we deal with the function of male hero in social life. In the 7. chapter it has been discussed that the tradition of the marriage of male heros. Beside this, the traditional marriage rituals (asking a family to give their daughter as a bride or not, wedding and marriage ceremonies) have been mentioned orderly. In the 8. chapter the title ?the death of male heros in the folk stories? has been taken place so some general information has been given about the death of the male heros. The last section is the conclusion. Here, our study has been generally evaluated and the importance of it in the Turkish culture has been pointed out.