5237 sayılı TCK'da hırsızlık suçu
Crime of theft under Turkish Criminal Code numbered 5237
  1. Tez No: 279142
  2. Yazar: MURAT BİNİCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
5237 Sayılı Türk Ceza Kanunu'nda hırsızlık suçunu incelemiş olduğumuz buçalışmamız, hırsızlık suçunu basit ve nitelikli halleri ile bir bütün olarak değerlendirmeamacı taşıdığından, konu olarak geniş kapsamlıdır. Çalışmamız dört bölümdenoluşmaktadır.Birinci bölümde; hırsızlık suçunun kavramsal açıklaması ve tanımı, tarihselgelişimi, benzer suçlarla mukayesesi, birkaç örnek ile öz olarak mukayeseli hukuktanasıl düzenlendiği hususları ele alınmıştır.İkinci bölümde; hırsızlık suçunun koruduğu hukuki yarar ve suçun unsurlarıincelenmiştir.Üçüncü bölümde; hırsızlık suçunun nitelikli halleri ve hafifletici sebepleri, şahsicezasızlık sebepleri, cezada indirim yapılmasını gerektiren şahsi sebepler ve etkinpişmanlık hali incelenmiştir.Çalışmamızın dördüncü ve son bölümünde ise hırsızlık suçuna teşebbüs, içtima,iştirak, soruşturma ve kovuşturma usulü, suçun yaptırımı incelenmiş vedeğerlendirmeden oluşan sonuç kısmı ile çalışmamız tamamlanmıştır.Anahtar SözcüklerHırsızlık suçu, taşınır mal, malvarlığına karşı suçlar, hırsızlık suçunun unsurları,hırsızlık suçuna teşebbüs, hırsızlık suçunun tarihsel gelişimi.
Özet (Çeviri)
This study where we have examined the crime of theft under Turkish CriminalCode numbered 5237, is comprehensive since it aims to assess the simple and qualifiedtypes of crime as a whole. This study consists of four parts.In the first section, the definition and description of the crime of theft, itshictorical development, in comparison with similar offenses and how it is regulatedunder comparative law with a few examples are handled.In the second section, the legal benefit which the law protects and the elementsof the crime of theft have been examined.In the third part, the major status and the mitigating causes of the crime of theft,the personal impunity circumstances, the personal circumstances that requires reductionfrom the sentence and the effective repentance circumstance have been examined.In the fourth and final section of the study, the criminal attempt to the crime oftheft, consecutive sentence, accompliceship, investigation and prosecution procedureand the sanction of the crime are have been examined. And this study has beencompleted with the evaluation section.KeywordsCrime of theft, chattel, movable property crimes againts asset, elements of the crime oftheft, criminal attempt to the crime of theft, historical development of crime of theft.