5237 sayılı Türk Ceza Kanununda yağma suçu
The crime of plunder in the Turkish Criminal Code numbered 5237
  1. Tez No: 441294
  2. Yazar: EMRULLAH ERYILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. MEHMET SİNAN ALTUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Yağma suçu,malvarlığına karşı suçlar içerisindeki en tehlikeli suçlardan birisidir. Bu suçta mağdur kişiye karşı malının alınması için zor kullanılmaktadır. Zor kullanımı cebir veya tehdit olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu yönüyle yağma suçu diğer mala zarar verme suçlarından farklılık göstermektedirCebir veya tehdit içerikli hareketler yöneldiği kişide irade özgürlüğü, beden bütünlüğü, malvarlığının korunması haklarını ihlal etmektedir. Korumuş olduğu haklar itibariyle yağmasuçu 5237 sayılı TCK'da kişilere karşı suçlar kısmının onuncu bölümü olan malvarlığına karşı suçlar içerisinde düzenlenmiştir. Yağma suçu, birden fazla suçun birleşiminden oluşan bileşik suçtur. Cebir veya tehdit suçları ile hırsızlık suçlarının birleşiminden oluşmaktadır. Cebir veya tehdit suçları,yağma suçunun gerçekleştirilmesi için gerekli araç suçlardır. Fail bu araç suçları işleyerek olup, asıl amacı olan mağdurun malvarlığı üzerinde haksız bir yarar elde etmeye çalışır. Bu sebeple yağma suçuna cebri hırsızlıkda denilmektedir. Tez çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. Birinci kısımda genel olarak mal varlığı kavramı, malvarlığına karşı suçlar, yağma suçu açısından Eski ve Yeni Türk Ceza Kanunu farkı, yağma suçunun benzer diğer suçlardan ayırımı incelenmiştir. İkinci kısımda, yağma suçunun unsurları açıklanmıştır. Üçüncü ve son bölümde ise yağmasuçunun özel görünüş şekilleri, etkin pişmanlık hali, soruşturma ve kovuşturma usulü, zamanaşımı müsadere ve yaptırımı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The crime of plunder is one of the most dangerous crimes among the offences against property. In this crime, force is used against aggrieved people for their property being taken. The use of force occurs in the form of physical violence or threat. From this aspect, the crime of plunder is different from the other offences against property. The freedom of will, bodily integrity and the legal right to benefit from properties areinfracted when force or threat is directed against people. The crime of plunder with the rights it protects has been regulated in the tenth part of the offences against the person section in the Turkish Criminal Code Numbered 5237, namely in the crimes against property. In addition, the crime of plunder is a compound type of offencesuch as force, threat and theft. The offences of force or threat are used while the crime of plunder is being committed. The perpetrator tries to provide illegal benefit by committing these crimes.For this reason, The Crime of Plunder is called as theft with force. This thesis includes three parts. At the first part; the concept of property, the offences against property, the differences between Old and NewTurkish Criminal Code in terms of the crime of plunder, the disparity of the crime of plunder from other crimes have been evaluated. At the second part, the components of the crime of plunder have been explained. At the last part of the thesis, the special aspects of the crime of plunder, the effective repentance law, the investigation and prosecution procedure,prescription seizure of property and sanction have been examined.