Emniyet Teşkilatı içerisindeki sivil memurların örgüte bağlılıklarının incelenmesi: Ankara ili örneği
A study of the organizational commitment of non-sworn personnel in Turkish National Police organization
  1. Tez No: 279156
  2. Yazar: GAMZE KOÇAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN HÜSEYİN ÇEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Polis Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güvenlik Stratejileri ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Çağımızda yaşanan hızlı değişim süreci, suç ve güvenlikle ilgili unsurları da etkilemektedir. Yaşanan hızlı değişim sürecine güvenlik hizmeti sunan Emniyet Teşkilatının en önemli değeri olan insan faktörünün uyum sağlayabilmesi ihtiyacı, kurumun insan kaynakları politikalarını gözden geçirmesi gerekliliğini ortaya çıkarmıştır.Hâlihazırda Emniyet Teşkilatı bünyesinde çeşitli hizmet alanları ve bu hizmetleri yürüten farklı hizmet sınıflarından personel profilleri bulunmaktadır. Ancak yürütülen hizmetler kapsamında iş tanımları ve iş tanımlarına uygun personel profiline yönelik bir uygulama bulunmamaktadır. Aynı görev hem profesyonel bir mesleği icra eden emniyet hizmetleri sınıfı personel tarafından hem de diğer hizmet sınıflarındaki personel tarafından yürütülebilmektedir. Emniyet Teşkilatları modern insan kaynakları yönetim uygulamalarında, asli polislik hizmetleri dışında yürütülen destek hizmetlerinde sivilleşme çalışmaları önem kazanmaktadır. Ancak uluslararası platformdaki emniyet teşkilatlarında sivil personel istihdamının artmasına rağmen Türk Emniyet Teşkilatında çalışan sivil memurlardan çoğu kurum değiştirmekte ve mevcut sayı giderek azalmaktadır.Bahsedilen bu gerçeklerden hareketle, araştırma konusu olarak, Emniyet Teşkilatındaki sivil memurların örgüte bağlılıkları incelenerek bu bulgular ışığında sivilleşmeye yönelik yapılması gereken çalışmalar konusunda öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The rapid changes recently occurring have been affecting all aspects of a society including security.. That is why, as changes continues in the world, all organizations should keep pace with those changes constantly in order to survive and catch the success. The Turkish National Police organization is not an exemption of these developments. So it also has to be accord itself with those changes and should go after success. All personnel working for an organization are the most important resources amongst all resources. In this respect this study is concerned with problems in employing non-sworn personnel in the Turkish National Police Organization.Within the National Police, there are currently various service areas and various personnel profiles from different service classes conducting these services. However, within the scope of these services, there are not any procedures regarding job descriptions and personnel profile matching these descriptions. The same task is undertaken both by sworn police staff and by non-sworn staff. The employment of non-sworn personnel in relatively supportive services apart from pure policing services has gained much more importance in the Turkish National Police Organization. Although the employment of non-sworn personnel has increased in police services in many developed countries, most of the non-sworn officers have applied to transfer from the Turkish National Police Organization to other public agencies or resigned. So far most of them have left the Police Organization and started to work for another public agency or in the private companies. Consequently, the present number of the non-sworn personnel has been declining. Considering these facts, organizational commitment of the civilian staff within the National Police is examined and in the light of the findings, recommendations on what should be done in terms of civilianization are proposed in this study.