Short term predictable patterns following price shocks conditional on characteristics of information signals, foreign investment and investor confidence: Evidence from Istanbul Stock Exchange
Bilgi işaretleri özellikleri, yabancı yatırım ve yatırımcı güvenine bağlı fiyat şokları sonrası kısa vadeli tahmin edilebilir eğilimler: İMKB üzerine bir uygulama
  1. Tez No: 279179
  2. Yazar: ÖZGEHAN ULUSAVAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HATİCE GAYE GENCER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansman Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 344
Özet
Bu çalışmanın amacı, bilgi işaretçilerinin özelliklerini temsil eden değişkenlerle, gelişmekte olan bir piyasadaki yabancı yatırımcı payının ve şirket düzeyindeki yatırımcı güvenini temsil eden fiyat şokları öncesindeki fiyat hareketlerinin, bireysel ve müşterek etkileşimlerini araştırarak, büyük fiyat hareketlerini müteakip hisse senedi tahmin edilebilirliği hakkındaki mevcut literatüre katkıda bulunmaktır. Bu araştırmada, IMKB hisse senedi piyasasındaki fiyat şokları öncesi ve sonrası hisse senedi hareketlerinin analizinde altı boyutlu bir yapı kullanılmıştır. Olay yönünün dışında, hacim, haberler, fiyat değişikliğinin büyüklüğü gibi bilgi karakteristiklerinin temsilcileri ve yatırımcı güvenini temsil eden olay öncesi fiyat hareketleri de çeşitli durumlarda rastlanan eksik reaksiyon ve aşırı reaksiyonun derecesini belirleyen etkenler olarak göze çarpmaktadır. Bununla birlikte, hisse senedi piyasasındaki yabancı payında meydana gelen değişimler de olay sonrası anormal getirileri belirlemede etkin bir yardımcı konumundadır. Bu çalışmada uygulanan çok boyutlu yapı, literatürdeki teori ve modellerin çalışıp çalışmadığının tespitinden çok bunların hangi koşullar altında geçerli olabileceğini göstermesi açısından diğerlerinden ayrılmaktadır.Yatırımcıların büyük negatif ve pozitif fiyat değişikliklerine farklı tepkiler verdikleri çok açıktır. Olayın işareti ne olursa olsun bir bilgi sızması var gözükmektedir. Büyük fiyat şoklarını takiben, genel olarak gelen şokla aynı yönde fiyat eğilimlerine rastlanmıştır. Fiyat dönüşleri de tespit edilse de, bunlar ancak belli koşullar altında ve nadir olarak ortaya çıkmaktadır. Negatif olaylardan sonraki dört güne kadar uzanan bir dönemde yaşanan fiyat hareketleri, üçüncü gün yaşanan belli belirsiz bir geri dönüş dışında negatif olarak devam etmektedir, onuncu ve yirminci günlerde anlamlı bir anormal getiriye rastlanmamıştır. Bununlar birlikte, pozitif olaylar için görünen trend daha farklıdır. Olay gününün ertesi yaşanan bir artıştan sonra, hafif geri dönüşler yaşanan bir zaman dilimi yerini onuncu ve yirminci günlerdeki önemli pozitif al ve tut getirilere bırakır. Ancak bilgi belirtilerinin özelliklerini, yatırımcı güvenini ve yabancı yatırımcıların hareketlerini temsil eden değişkenler analize katıldığında bu eğilimler değişebilmektedir. Daha önceki getiri trendiyle aynı yönde bir fiyat şokuna uğrayan hisse senetleri, şoktan sonra da aynı yönde ama bu sefer daha güçlü fiyat devamlılıkları yaşamaktadır. Aşırı tepki şeklinde yorumlanabilecek geri dönüşler ise sadece bazı koşullar altında ve bazı dönemlerde yaşanır. Olay öncesi getiri trendleri analize dahil edilmeden aşırı tepki hipotezine uygun verilere rastlanmamıştır. Hisse senetlerindeki geri dönüşlerin olay öncesi fiyat eğilimlerinin fiyat şokuyla ters yönde olduğu zaman ortaya çıkması dikkat çekici gözükmekle beraber bu durum aşırı tepki için gerekli fakat yeterli değildir.Aynı zamanda değişkenler arasındaki muhtemel lineer ilişkiyi ortaya çıkarmak amacıyla sıradan en küçük kareler yöntemiyle bir regresyon analizi yapılmıştır. Fiyat şokunun büyüklüğü olay sonrası getirileri de aynı yönde etkilemekte ve bu etki ilerleyen günlerde daha da belirgin hale gelmektedir. Bununla birlikte, büyüklük etkisi negatif olaylarda daha büyük olmaktadır. Yabancı pazar payındaki yirmibeş günlük ortalama değişim, şokun yönünden bağımsız olarak olay sonrası on ve yirmi günlük getirilere pozitif bir lineer etkide bulunmaktadır. Yabancıların pazar payındaki beş günlük ortalama değişimin negatif etkisi ise negatif olaylarla sınırlı kalmaktadır. Olay öncesi yirmi beş günlük kumulatif getiriler, şokun yönüne bakmaksın olay sonrasında onuncu ve yirminci günlerde al ve tut getirilerinde pozitif bir etkiye yol açarken, kumulatif beş günlük tarihi getiriler ise büyük fiyat yükselişlerini izleyen on günlük süreçte tam tersi bir etkide bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to expand the literature of short term stock return predictability following large price changes by jointly conditioning on the variables which proxy for the properties of information signals together with the change in market share ratio of the foreign investors in an emerging market, and pre-event price characteristics that proxy for company level investor confidence. This study conducts a six dimensional structure of analysis in the examination of stock return predictability around large price shocks in ISE. Besides the indication of the event, the degree of underreaction and overreaction depends on several event day proxies of information characteristics such as; volume, public announcements and magnitude as well as pre-event price characteristics for different periods which proxy for investor confidence. Nevertheless, net foreign investment change is an effective assistant in the determination of post-event abnormal returns following large price shocks. The multidimensional structure of this study differentiates it from the others in the sense that it may reveal under which circumstances previous theories, models and explanations are valid , instead of concentrating on only whether the models work or not.It is clear that investors respond differently to negative price shocks and positive price shocks. There is an evidence of information leakage regardless of the sign of the event. In general, price drifts are determined following large price shocks. Price reversals are also detected but this happens rarely and only under some specific conditions. The light price continuations extend up to four days after negative price changes with a small reversal on the third day and no statistically significant abnormal returns are observed over ten-day and twenty-day periods. However, general trend for positive events is different. After an increase on the day following large one-day price increases, there is a period with small reversals. Furthermore, significant increases in buy and hold abnormal returns are determined in ten-day and twenty-day periods following this reversal. However, these trends sometimes alter as variables which proxy for properties of information signals, investor confidence and foreign investment are introduced. The stocks which have been exposed to a price shock and with pre-event price trend in the same direction with the shock seem to have stronger price continuations. By the way, significant price reversals, which may show an overreaction, take place under some certain conditions and not over all the periods. Overreaction is determined as the certain pre-event price characteristics are introduced, which proxy for investor confidence. It is remarkable that the price reversals take place with the weak markets according to the pre-event price characteristics for positive events and on the other hand with strong markets for negative events. The existence of these characteristics of pre-event returns is a necessary but insufficient condition for the overreaction process.The analysis is extended by conducting an OLS regression in order to get some linear interactions in the short term return predictability process. The magnitude of the event day abnormal return is found to be always positively related to the post event abnormal returns. The effect increases with the time and it is greater following negative events than positive events. Investor?s memory is limited up to one month pre-event period data in the assessment of linear inferences in short-term post-event analysis, and one month historical values have an effect in the same direction with the event, while one week past values have a negative linear effect. Positive linear influence of twenty five days average change in the market value ratio of the stocks held by the foreigners is valid for both positive and negative events over the ten-day and twenty-day periods of following large price changes. Nevertheless, the effect of five days means foreign investment change is limited to the negative events with a negative linear relationship. Cumulative twenty five days pre-event raw returns affect ten and twenty days post-event buy and hold abnormal returns following large price increases and twenty days abnormal returns of large price decreases positively, while cumulative five days historical raw returns have an adverse effect on ten days abnormal returns following positive events.