Ortaöğretim öğrencilerinin öğrenme stilleri ile ders çalışma stratejileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relation analysis between learning styles and studying strategies of secondary education students
  1. Tez No: 279178
  2. Yazar: BİRCAN GÜL
  3. Danışmanlar: DR. MUSTAFA OTRAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 252
Özet
Bireyin öğrenme sürecinde etkin ve bilinçli olmasından söz edebilmek için öğrenme stilleri ve öğrenme ve ders çalışma stratejileri arasında bir ilişkinin var olup olmadığının belirlenmesine gereksinim vardır. Bu araştırma öğrencilerin sahip oldukları öğrenme stilleri ile kullandıkları öğrenme ve ders çalışma stratejilerine dayalı olarak öğrenme stilleri ile öğrenme ve ders çalışma stratejileri arasındaki ilişkiyi ortaya çıkarmak amacıyla yapılmıştır.Bu genel amaç çerçevesinde örneklem grubunu oluşturan öğrencilerin öğrenme ve ders çalışma stratejilerine ve öğrenme stillerine yönelik algıları ile cinsiyeti, okul türleri, sınıf düzeyleri, anne ve babanın öğrenim durumları, internet kullanım düzeyleri, profesyonel bir yardım alıp almadıkları, kendilerine ait çalışma odasının bulunma durumu arasında anlamlı bir ilişki olup olmaması değişkenlerine göre istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık gösterip göstermediği de incelenmiştir.Araştırmanın evrenini, 2010-2011 eğitim öğretim yılında İstanbul İli Beşiktaş İlçesi özel ve resmi ortaöğretim kurumlarında öğrenim gören (Düz Lise, Özel Lise, Anadolu Lisesi ve Meslek Lisesi) öğrenciler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise bu okullar arasından seçilen 11 okulda öğrenim gören öğrencilerden uygulamaya alınan 425 öğrenci oluşturmaktadır.Araştırmada öğrencilerin öğrenme stillerini belirlemek amacıyla Otrar (2006) tarafından geliştirilen 99 maddelik, ?Marmara Öğrenme Stilleri Ölçeği? kullanılmıştır. Öğrencilerin öğrenme ders çalışma stratejilerini belirlemek için ise Köymen (1990) tarafından Türkçe'ye adapte edilen, 77 sorudan oluşan Likert tipi bir ölçek olan“The Learning and Study Strategies Inventory”envanteri“LASSI”kullanılmıştır.Araştırmamızın sonuçları olarak;Öğrenme Stilleri Ölçeği alt boyutları ile Öğrenme ve Ders Çalışma Stratejilerinin bazı alt boyutları arasında anlamlı ilişki görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In order to talk about being active and conscious in learning process for the person, it is necessary to state whether there is a relation between learning styles and learning and studying strategies or not. This inquiry was prepared to reveal the relation between learning styles and learning and studying strategies by looking at the learning styles of students and learning and studying strategies which they have been using.Within the framework of the general purpose of this sample group consisted of students 'perceptions of learning and study strategies and learning styles and gender, school types, grade levels, parents' educational status, level of Internet use, whether they are helped professionally chamber of presence of their own work or absence of a significant relationship to the variables examined whether a statistically significant difference.The study population consists of the students who are at private and public secondary schools in Beşiktaş in Istanbul in 2010-2011 academic year studying (Plain High School, a private high school, High School and Vocational High School). The sample group is selected from these schools to implement 11 of the 425 students at the school.In the study ,“Marmara Learning Styles Inventory”which was developed by Otrar with 99 items was used to determine students' learning styles.“The Learning and Study Strategies Inventory”inventory“LASSI”was used to determine the learning strategies of students studying in the Köymen (1990) which was adapted into Turkish and consists of 77 Likert-type scale of questions.As results of our study;The statistically significant correlation was seen between subscales of learning styles and subscales of learning and study strategies.