Ekstrüzyon yöntemi ile işlenmiş kanolanın etlik piliç rasyonlarında kullanılması üzerinde araştırmalar
Research on the use of extruded canola seed in the rations for broiler chicks
- Tez No: 27918
- Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Ziraat, Veterinary Medicine, Agriculture
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi EKSTRÜZYON YÖNTEMİ İLE İŞLENMİŞ KANOLANIN ETLİK PİLİÇ RASYONLARINDA KULLANILMASI ÜZERİNDE ARAŞTIRMALAR Şenay SARICA Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabilin Dalı Danışman: Prof.Dr. Kâmil DO?AN 1993, Sayfa: 83 Jüri: Prof.Dr. Kâmil DO?AN : Prof.Ur. Sahibe ÇALIŞKAİSER : Prof.Dr «Mustafa ERGÜL Bu araştırmada, klasik mısır-soya rasyonundaki soya küspesi yerine tam yağlı ekstrüze kanola tohumlarının ikâmesinin etlik piliçlerin besi performansına etkileri araştırılmıştır. Deneme, herbirinde 32 adet günlük yaşta et tipi civciv bulunan 3 tekerrür İÜ 4 grupta yürütülmüştür. Başlatma ve büyütme dönemlerinde sırasıyla % 23 ve 20 ham protein ve 3200 kcal/kğ metabolik enerji içeren, izonitrojenik ve izokalorik rasyonlar düzenlenmiştir. Besi periyotlarında, kontrol rasyonundaki soya küspesinden azaltma yapılmış ve % 5, 10 ve 15 düzeylerinde ekstrüze kanola ikâme edilerek diğer rasyonlar oluşturulmuştur. Besi süresi 7 haftadır. Yem ve su serbest olarak verilmiştir.
Özet (Çeviri)
t.. 111 ABSTRACT Master Thesis RESEARCHES ON THE USE OF EXTRUDED CANOLA SEED IN THE RATIONS FOR BROILER CHICKS Şenay SARICA Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Animal Science Supervisor: Prof.Dr. Kâmil DO?AN 1993, Page: 83 Jury: Prof.Dr. Kâmil DO?AN : Prof.Dr.Şahib e ÇALIŞKANER : Pr of.Dr.Mustafa ERGÜL In this researche, it has been studed the substitution value of extruded full-fat canola seed meal for soybean meal in the diets of broiler chicks. The experiment was conducted in four groups with 3 replicates in which there were 32 day old broiler chicks. The experimental diets were formulated isonitrogenic and isocaloric for starting and growing-finishing periods containing respectively 23 % and 20 % crude proteine and 3200 kcal/kg metabolisable energy, by the substitution of extruded full-fat canola seed meal for soybean meal at proportions of 5, 10 and 15 % in the diets. The total feeding periods lasted 7 weeks. Feed and water were given add libitum.