Ekstrüzyon yöntemi ile işlenmiş soyanın etlik piliçlerin besi performansına etkileri
Effects of the extruded fullfat soybean on the fattening performance of broiler chickens
- Tez No: 16613
- Danışmanlar: PROF.DR. KAMİL DOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
İÜ ÖZET Doktora Tezi EKSTRÜZYON YÖNTEMİ İLE İŞLENMİŞ SOYANIN ETLİK PİLİÇLERİN BESİ PERFORMANSINA ETKİLERİ Muzaffer ÇÖRDÜK Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabilim Dalı Danışman : Prof.Dr. Kamil DO?AN 1991, Sayfa: 118 Jüri : Prof.Dr. Kamil DO?AN -' Prof.Dr.A.Reazi AKYILBIZ : Prof, Dr.Ayhan AKSOY Deneme herbirinde 41 adet günlük civciv bulunan 4 tekerrürlü 5 grupta yürütülmüştür. Başlatma ve büyütme dönemlerinde sırasiyle % 23 ve 20 ham protein ve 3200 kcal/kg metabolik enerji içeren, izokalorik ve izonitrojenik rasyonlar düzenlenmiştir. Besi periyodlarında, kontrol rasyonundaki soya küspesinden gelen proteinin % 25, 50, 75 ve tamamı düzeyinde ekstrüze soya ikame edilerek diğer rasyonlar oluşturulmuştur. Besi süresi 6 haftadır. Yem ve su serbest verilmiştir. Başlatma dönemi (0-3 hafta) itibariyle gruplarda saptanan ortalama canlı ağırlıklar sırasiyle 626.79 (kontrol), 636.44, 651.60, 664.98 ve 659.53 g; or talama canlı ağırlık artışları 584.72 (kontrol), 594.62, 609.80, 622.73, 617.15 g ve farklılıklar istatistik önem lidir (P < 0.05). En iyi büyüme, soya küspesinden gelen proteinin % 50 'si düzeyinde ekstrüze soya proteini ikamesi ile sağlanmıştır. Toplam yem tüketimleri 910.05 (kontrol), 907.32, 931.60, 918.20 ve 900.59 g olup gruplar arası farklılıklar istatistik önemsizdir (P>0.05). Yem değerlen dirme sayıları 1.557 (kontrol), 1.526, 1.528, 1.475, 1.460 ve farklılıklar istatistik önemlidir (P < 0.05). Yem değer lendirme sayıları bakımından kontrol grubu ile IV. ve V. gruplar arasındaki farklılıklar istatistik önemlidir.iv Kontrol rasyonu soya küspesinden gelen proteinin % 75 veya tamamı yerine ekstrüze soya proteini ikamesi en iyi yemden yararlanma sağlamıştır. Besi sonu itibariyle ortalama canlı ağırlıklar sırasiyle 1846.50 (kontrol), 1846.00, 1885.90, 1882.90, 1875.20 g; toplam yem tüketimleri 3784.50 (kontrol), 3733.20, 3921.20, 3697.10, 3745.00 g; yem değerlendirme sayıları 2.098 (kontrol), 2.073, 2.128, 2.010, 2.044; ölüm oranları % 4.88 (kontrol), % 3.66, % 5.49, % 4. 27 ve % 4.88 saptanmıştır. incelenen kriterler bakımından gruplar arası farklılıklar istatistik önemsizdir (P > 0.05). ANAHTAR KELİMELER: Soya küspesi, ekstrüze soya, etlik pi liç rasyonları, etlik piliç besisi, besi sonuçları, ölüm oranı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PhD Thesis EFFECTS OF THE EXTRUDED FULL-FAT SOYBEAN ON THE FATTENING PERFORMANCE OF BROILER CHICKENS Muzaffer GÖRDÜK Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Animal Science Supervisor: Prof.Dr. Kâmil DO?AN 1991, Page: 113 Jury: Prof.Dr. Kâmil DO?AN : Prof.Dr.A «Remzi AKYILDIZ : Prof.Dr. Ayhan AKSOY The experiment was conducted with five groups that each has four replications with 41 day old broiler chicks each. Isonitrogenic and isocaloric diets were formulated containing 23 and 20 % crude protein and 3200 kcal ME/kg for the starting and growing periods, respectively. In the fattening periods the experimental diets were formed by the substitutions of extruded soybean to supply the protein at the proportions of 25, 50, 75 and 100 % of the protein of soybean meal in the control diet. Fattening period was six weeks. Feed and water were given ad libitum. Average live weights of the groups in the starting period (0-3 weeks) were 626.79 (control), 636.44, 651.60, 664.98 and 659.53 g; and live weight gains 534.72 (control), 594.62, 609.80, 622.73 and 617.15 g, respectively. The differences among the groups were found statisticaly significant (P < 0.05). The best performance in weight gain was obtained (group III) by the substitution of the 50 % of protein coming from soybean meal in the control ration with extruded soybean.vi Total feed consumptions were 910.05 (control), 907.32, 931.60, 918.20 and 900.59 g, respectively with the differences among groups being no significant (P > 0.05). Feed conversion ratios were 1.557 (control), 1.526, 1.528, 1.475 and 1.460 respectively with the differences among groups being significant (P < 0.05). Feed conversion ratio of the control group was significantly different from that of the IV th. and V th. groups. The best performance in feed conversion was obtained by substitution the 50-100 % of protein coming from soybean meal in the control ration with extruded soybean. At the end of the six weeks the average live weights of the groups were 1846.50 (control), 1846.00, 1885.90, 1382.90 and 1875.20 g; total feed consumptions 3784.50 (control), 3733.20, 3921.20, 3697.10 and 3745.00 g; feed conversion ratios 2.098 (control), 2.073, 2.128, 2.010, and 2.044; the percentages of mortality 4.38 (control), 3.66, 5.49, 4.27 and 4.38 %, respectively with the differences among group being no significant (P>0.05). KEY WORDS: Soybean meal, ekstruded soybean, broiler rations, broiler fattening, fattening results, mortality rate.