Ekstrüze soyanın etlik hindilerin besi performansı ve kesim sonuçları üzerine etkileri
Effects of the extruded soybeans on the fattening performance and slaughter results of the meat type Turkeys
- Tez No: 16605
- Danışmanlar: PROF.DR. METİN YELDAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
11 ÖZET Doktora Tezi EKSTRÜZE SOYANIN ETLİK HİNDİLERİN BESİ PERFORMANSI VE KESİM SONUÇLARI ÜZERİNE ETKİLERİ İbrahim ÇİFTÇİ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabilin Dalı Danışman : Prof.Dr. Metin YELDAN 1991, Sayfa: 66 Jüri : Prof.Dr. Met in YELDAN : Prof.Dr. Sahibe ÇALIŞKANER (BAKO?LU) : Prof.Dr. Nihat ÖZEN Ekstrüzyon yöntemi ile işlenmiş tam yağlı soyanın etlik hindilerin besi performansı ve kesim sonuçları üze rindeki etkilerini araştırmak üzere herbirinde 10 haftalık yaşta 2 adet erkek hindi bulunan 10 tekerrürlü 5 grup hay vanla bir deneme yürütülmüştür. Büyütme-I (10-12 hafta), büyütme-II (12-16 hafta), büyütme-III (16-20 hafta) ve bitirme (20-22 hafta) dönem lerinde sırasıyla 3000, 3100, 3200, 3300 kcal/kg M.E.'li ve % 22, 19, 16.5 ve 14 ham proteinli izoenerjitik ve izonitrojenik rasyonlar kullanılmıştır. Bu besi dönemlerin de, kontrol grubu rasyonlar ındaki soya küspesi proteinin % 25, 50, 75 ve tamamı yerine ekstrüze soya proteini ikame edilerek diğer deneme rasyonlar ı oluşturulmuştur. Serbest yemleme uygulanan besi 12 hafta sürmüştür. Besi sonu ortalama canlı ağırlıkları gruplara göre sırasıyla 9698 g (kontrol), 9452.5 g, 9745 g, 9820 g, 9782.5 g; ortalama canlı ağırlık artışları 6790 g (kont rol), 6542.5 g, 6835 g, 6912.5 g, 6865 g; ortalama toplam yem tüketimleri 26041 g (kontrol), 25201 g, 26242 g, 26013 g, 25463 g ve yem değerlendirme sayıları 3.842 (kontrol), 3.847, 3.847, 3.765 ve 3.717 olarak saptanmıştır. İncele-Ill nen kriterler bakımından deneme sonunda gruplar arası istatistiksel önemli farklılıklar bulunmamıştır (P > 0.05). Kesim sonunda taze pankreas ağırlıkları ekstrüze soyanın artan düzeylerine bağlı olarak önemli düzeyde artmıştır (P < 0.01). İncelenen diğer organ ağırlıkları yönünden gruplar arası farklılıklar rasyondaki ekstrüze soya düzeyleri ile orantılı bir değişim göstermemiştir. Karkas randımanı, ekstrüze soya düzeyinin artışı ile önemli ve olumlu yönde gelişmiştir (P < 0.01). Sonuç olarak, 10-22 haftalık besi döneminde, soya küspesi proteinin bir kısmı veya tamamı yerine ekstrüze soya proteini ikamesinin hem besi performansı ve hem de ekonomik yönden mümkün olabileceği saptanmıştır. ANAHTAR KELİMELER : Soya küspesi, ekstrüze soya, etlik hindi besisi, besi sonuçları, kesim sonuçları, ekonomik analiz
Özet (Çeviri)
İV ABSTRACT PhD Thesis EFFECTS OF THE EXTRUDED SOYBEANS ON THE FATTENING PERFORMANCE AND SLAUGHTER RESULTS OF THE MEAT TYPE TURKEYS İbrahim ÇİFTÇİ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Animal Science Supervisor : Prof.Dr. Met in YELDAN 1991, Page: 66 Jury : Prof.Dr. Metin YELDAN : Prof.Dr. Sahibe ÇALIŞKANER (BAKOGLU) : Prof.Dr. Nihat ÖZEN An experiment was conducted to search the effects of the extruded soybeans on the fattening performance and slaughter results of the meat type turkeys. The animals were divided into 5 groups that each has 10 replications with 2 ten weeks old turkey poults in this experiment. Isocaloric and isonitrogenic diets were formulated containing 3000, 3100, 3200 and 3300 kcal M.E./kg and 22, 19, 16.5 and 14 % crude protein for the growing-I (10-12 weeks), growing-II (12-16 weeks), growing-Ill (16-20 weeks) and finishing periods (20-22 weeks), respectively. In these fattening periods the experimental diets were formed by the substitutions of extruded soybeans to supply the protein at the proportions of 25, 50, 75 and 100 % of the protein of soybean meal in the control diet. The experiment in which feed and water were given ad libitum continued 12 weeks. At the end of the fattening average live weights of the groups were found 9698 (control), 9452.5, 9745, 9820 and 9782.5 g; live weight gains 6790 (control), 6542.5, 6835, 6912.5 and 6865 g; total feed consumptions during the experimental period 26041 (control), 25201, 26242, 26013 and 25463 g; and feed conversion ratios 3.842(control), 3.847, 3.847, 3.765 and 3.717, respectively. The differences among the groups according to the criteria investigated were not statistically significant (P>0.05). Wet pancreas weights increased as the dietary extruded soybeans level increased (P < 0.01). The other organ weights did not show a linear variation with the dietary level of the extruded soybeans. Increased level of the extruded soybeans in the diet caused the carcass yield to increase significantly (P < 0.01). As a result it was established that extruded soybeans can be used as a replacement partly or wholly for soybean meal in the fattening diets of turkeys economically and without no negative effect on fattening performance. KEY WORDS : Soybean meal, extruded soybean, turkey fattening, fattening results, slaughter results, economic analysis.