İnsan ticareti ve Türk medyasında yer alış biçimleri üzerine bir inceleme
Human trafficking and a review of the fact human trafficking in the media
- Tez No: 279181
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERRİN YANIKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Radyo-Televizyon, Sosyoloji, Public Administration, Radio and Television, Sociology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 252
Özet
Bu tez, İnsan Ticareti meselesinin medyada yer alış biçimleri üzerine bir incelemedir. Tezin birinci bölümünde, İnsan Ticaretinin ne olduğu ve kavramsal çerçevesi ele alınacaktır ve İnsan Ticaretinin Türlerinden, İnsan Ticaretinin nedenlerinden söz edilecektir. İkinci bölümde, medya içeriğinin bileşenleri olarak Ekonomi Politik, İdeoloji ve Tekelleşme konuları ele alınacaktır. Medya Etiği ve Ekonomi Politik süreçlerle bağlantısı da, bu bölümde değerlendirilecek konular arasındadır. Üçüncü Bölümde, Küreselleşme ve çeşitlerine odaklanılacaktır. ?Küresel Güvenlik? ve ?ötekilik? meseleleri, bu bölümde yer alacak konulardandır. Dördüncü Bölümde ise, Toplumsal Cinsiyet meselesi ele alınacak ve bu bağlamda, ?Küresel Göç ve Kadın Ticareti? sorunundan söz edilecektir. Beşinci Bölümde, Medya Metinlerinde Söylem meselesi ele alınacaktır. ?İnsan Ticareti Haberlerindeki Söylem ve Bulgular? da, bu bölümde değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
This thesis, is a review of the fact human trafficking in the media. The first part of the thesis, the term Human Trafficking and the conceptual framework wil be defined, will be talking about types of human trafficking, examines the causes of human trafficking. The second section will focus on the reflections of Political Economy, Ideology and Monopolization on media content. Media Ethics and Political Economy are the terms in connection with each other and this connection, first of all, must be well understood. The third section, will focus on globalization and its variations. In this context,“Global Security”and“otherness? are key terms to be paid close attention. The fourth section, Gender issues will be discussed. In this context, ”Global Migration and Trafficking in Women“ problem will be analyzed. However, before focusing on this analysis, we must clearly understand social gender issues. The fifth section, will consider a matter of discourse in the media text. ”Human Trafficking in News Discourse and Results", will be evaluated in this section.