20. y.y. modern resim sanatının soyutlaşma nedenleri
Causes of 20th century abstraction of modern art
- Tez No: 279182
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLVELİ KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Bölümü
- Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu tez çalışmasında; Soyut sanatın, 20. Yüzyıl Modern Resim Sanatına nasıl ve hangi aşamalardan geçip, günümüze yön verdiği üzerinde durulmuştur. 20. yüzyıl modern resim sanatının soyutlaşma nedenleri incelenirken, Paleolitik dönemden, günümüze kadar uzanan bir zaman diliminde, soyut sanatın şu anki yeri araştırılmış ve karşılaştırılmıştır. Değişen dünyada anlamların ve herşeyden çok kavramların değişmesi kaçınılmazdır. Bu kavramların; 20. yüzyıl döneminin sosyo-politik ve düşün alanlarıyla olan etkileşimi ve soyut sanata nasıl yön verdiği araştırılmıştır.Endüstri Devrimi'nden sonra hızla değişen ve gelişen sanat anlayışı içerisinde soyut sanatın kaçınılmaz olduğu ve sanatın her daim içinde olacağı vurgulanmıştır.Soyut Sanat'ın ortaya çıkış nedenleri incelenirken; 20. Yüzyıl Modern Resim Sanatı'na yön veren sanatçıların eserlerinin analizi (P.Picasso, P. Cézanne, P. Mondrian, W. Kandinsky?v.b.) yapılmış olup, farklı akımlara ait sanatçıların, yapıtları içerisindeki soyut eğilimler incelenmiştir. Bu çalışmayla; Bahar OSKAY'ın resimlerindeki soyutlama anlayışı üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis (work),the abstract art in 20th Century of Modern Art through how and at what stage, and today we focused on directing. 20.th Century Modern Paintings Abstract recovery reasons are examined from Paleolithic era until today, extending a period of time, abstract art, the current location was surveyed and compared. In changing world, meaning and above all very concepts of change avoidable.This concepts; 20 th Century period and the socio-political throught and its interaction with the field direction of abstract art and how we tried to give.Rapidly changing and growing industry after the revolution in the understanding of art the art of abstact art is inevitably always be in highlighted.Abstract art of the emergence of the investigations; 20th Century Modern Art gives shape to different currents of artist, works in the abstract tendencies are investigated.With in this thesis work, Bahar OSKAY?s paintings and the concept of abstraction is focused on the development.