Ankara'da yaşayan Bingöllülerde sosyal ve kültürel değişim
Social and cultural change in bingöl originated residents in Ankara
  1. Tez No: 279184
  2. Yazar: GÜRAY ALPAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AKİLE GÜRSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Antropoloji, Sosyoloji, Anthropology, Sociology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Antropoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 318
Özet
Türkiye'de Cumhuriyetin kurulmasından bugüne kadar geçen süreçte, hem iç, hem de dış göç hareketleri sıkça yaşanmaktadır. Göç ettiği bölgede evini, ailesini, dostlarını ve topraklarını bırakan göçmen, gittiği yerde değişik bir hayata başlamaktadır. Göçmenlerin belirgin özelliklerinden birisi de yeni yaşam alanları ile uyum sorunlarıdır. Sadece kendilerini değil, kültürlerini de beraberlerinde götüren göçmenler, alıştıkları değer yargılarını yeni yaşam alanlarında da sürdürmek istemektedirler. Ancak, yaşam kültürü tamamen farklı olan yeni bir çevrede, yeni bir hayata başlamak, göçmen için başlangıçta zor olmaktadır.Araştırma konusu ?Ankara'da Yaşayan Bingöllülerde Sosyal ve Kültürel Değişim? olarak seçilmiş ve bu nedenle 24 ay süre ile Bingöl'de, 14 ay ise Ankara'da araştırmalar yapılarak, hem Bingöl'ün kültürel ve sosyal özellikleri, hem de Ankara'ya göç eden Bingöllülerdeki sosyal ve kültürel değişim ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Bu maksatla değişik meslek, cinsiyet ve yaş gruplarından Bingöllülerle yapılan birebir görüşmelerin yanında, katılım ve mülakat teknikleri uygulanmış, değişim süreci Antropolojik bakış açısının en temel ayırt edici özelliği olan ?bütüncül yaklaşım? çerçevesinde ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the process from the establishment of the republic to the present, both immigration and emigration have been frequently seen in Turkey. Immigrant or emigrant who left behind his/her home, family, friends and land will start another life in his/her new life area. One of the characteristics of immigrant or emigrant is the reconciliation problems with the new life areas. Migrants who brought their cultures by themselves would like to keep up with their value judgments which they are used to. But to start a new life is a tough struggle for the migrant in a place which sometimes the language sometimes the habits are completely different.The subject of the study is chosen as ?Social and Cultural Change in Bingöl Originated Residents in Ankara? and therefore the study has been carried out for 24 months in Bingöl and 14 months in Ankara trying to bring to light both cultural and social characteristics of Bingöl and social and cultural change in Bingöl residents who migrated to Ankara. For this purpose, Bingöl migrants from different occupation, sex and age groups are chosen and alongside face to face interviews, participation and interview methods are applied and change process, in the framework of ?integrative approach? which is the main hallmark of the anthropologic viewpoint, has been tried to put forth.