Woman in Shakespearean drama as a leading and dominant figure
Shakespeare tiyatrosunda lider ve egemen olarak kadın figürü
- Tez No: 279187
- Danışmanlar: PROF. DR. CEVAT ÇAPAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Performing and Visual Arts, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Shakespeare'nin birçok oyununda ve şu dördünde de olduğu gibi ki bunlar; Antony ve Cleopatra, Macbeth, Onikinci Gece ve Size Nasıl Geliyorsa'dır kadın figürler önemli bir rol oynarlar. İfade etmiş olduğum gibi bu dört oyun, kadın kahramanlar üzerine kurulmuş olup bu kadınların etrafındaki kimselerin ki bunlar sevgilileri, eşleri ve arkadaşlarıdır, nasıl onların kontrolünde bir hayat sürdüklerinin örnekleridir. Tüm bu kadın kahramanlar etraflarındaki insanları yönetebilmek adına farklı özelliklerle donatılmıştır: Cleopatra etkileyici bir güzelliğe ve doğunun erotizmine, Lady Macbeth, güç odaklı arzulara, ikna kabiliyetine, Viola iyi bir diksiyona ve muhataplarını zekâsıyla etkileyebilecek konuşma yeteneğine ve Rosalind de devam eden olayların seyrini değiştirebilecek kurnazlığa, enerji ve hayat doluluğa sahiptir. Bu dört oyun bizlere bir kadının amacına ulaşma yolunda karakterinin farklı yönlerini kullanarak nasıl baskın ve öne çıkan bir figür olabileceğini anlatmaktadır.
Özet (Çeviri)
In many of Shakespearean plays and in these four; Antony and Cleopatra, Macbeth, Twelfth Night, As You Like It, the woman figure plays an important role. It is worth mentioning that the four plays of Shakespeare I have stated are built upon their heroines and people around them including their lovers, husbands, and friends are all under the control of these women characters.All of them have different features which make them to have supremacy over people around; Cleopatra has charming beauty and Eastern eroticism, Lady Macbeth has the lust for power and talent in persuasion, Viola has the ability in verbal issues, elocution and affects her respondent with her intelligent sentences, and Rosalind has praiseworthy wit, energy, and liveliness with those she changes the ongoing event?s route. These four plays show us how a woman can be a dominant and leading figure by using her different characteristic features in order to achieve her goal.