Effectiveness of interactive software design in computer-assisted second language acquisition
Bilgisayar destekli ikinci dil öğreniminde etkileşimli program tasarımı etkinliği
  1. Tez No: 279186
  2. Yazar: İREM AYŞEGÜL İNSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİN DOĞAN AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İletişim Bilimleri, Education and Training, Communication Sciences
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bilgisayar destekli ikinci dil öğrenimi farklı disiplerin ortak alanında yaratılan, teknolojiye dayalı ve en fazla uygulamalı dil biliminden etkilen bir eğitim programıdır. Bilgisayar-öğrenci etkileşimi ve öğrencilerin kendi aralarındaki etkileşim ne kadar fazlaysa o kadar etkin olduğu saptanmıştır. Öğrenim yöntemleri, dil bilimi ve tenolojinin gelimişliğinden yaralandıkça verimliliği artar. Ancak eğtsel davranışlar, seçici algı, bilgi tasarımndan oluşan bütünleşik öremimle teknolojinin birlikte geliştiği noktaya başlangıç noktası olup pek çok yaklaşımı vardır. Bunların en önemlilerinden bir "yakınlık noktasına ulaşmaktır, yakınlık noktası kavramsalın bilgisayar teknolojisyle kısıtlamasız desteklenmesi durumudur. Henüz bu noktaya varılamamıştır ve yakın gelecekte de olsı görülmemektedir.
Özet (Çeviri)
CALL, computer-assisted second language learning is a technology-based but predominantly applied linguistics and language driven program. Its effectiveness depends upon the interactivity level of learners, learner-centeredness and learner control.On the conceptual dimension interdependent disciplines and methodologies such as learning behavior, applied linguistics and its several metdologies such as cmprehensive input, modified output, cognitive psychology and others interact and are supported by computer technologies. There are various approaches are taken to develop the software that are called points of departure. One of them is closeness of fit, a meeting point where the conceptu is delivered by the available technology without any limitations. This point has not been achieved so far and is not likely to be achieved in the near future for various reasons.