The rebirth of women in the renaissance period
Rönesans tiyatrosunda kadının yeniden doğuşu
- Tez No: 286567
- Danışmanlar: DOÇ. DR. REZZAN KOCAÖNER SİLKÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Performing and Visual Arts, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu çalışmada John Webster'ın The Duchess of Malfi, Thomas Middleton ve Thomas Dekker'ın The Roaring Girl ve William Shakespeare'in All's Well That Ends Well adlı eserleri Rönesans dramasında temel kadın karakterlerin yeniden doğuşu açısından Anglo-Amerikan feminist eleştiri ışığında analiz edilmiştir.Bu çalışmada ufuk açıcı teorileri benimsenmiş dört temel Anglo-Amerikan feminist eleştirmen ataerkil toplumları ve onların kadınları sistematik olarak bastırmasını eleştirir. Ayrıca ataerkil düzenin köklerine inerler ve bu düzenin kadınlara yönelik çeşitli baskıcı ve kısıtlayıcı tavırlarına ışık tutarlar. Sonuç olarak, bu Anglo-Amerikan feminist eleştirmenler kadınların boyun eğmeyen, kendine güvenen ve özgürlükçü tavırlarının gerekliliğini ısrarla vurgular ve onların ataerkil toplumlara karşı mücadelesini desteklerler.Rönesans dönemindeki toplum düzeni de ataerkildir, bu yüzden kadının erkeğin hakimiyeti altında pasif, sessiz ve itaatkar bir şekilde yaşaması beklenir. Bu çalışmada tartışılan üç oyundaki erkek karakterlerin de arka plandaki erkek egemen toplum nedeniyle aynı beklentide olduğu görülür. Fakat bu oyunlardaki temel kadın karakterler erkek karakterlerin otoritesine karşı çıkarlar ve onların baskıcı ve tehditkâr tavırlarına boyun eğmezler. Sonuç olarak, bu temel kadın karakterler erkek otoritesine baş kaldıran, hakkını savunan, iddialı ve kendine güvenen tavırlarıyla tüm erkek karakterleri şaşırtır ve Rönesans dramasında bir yeniden doğuş yaşadıklarını gösterirler.
Özet (Çeviri)
In this study, John Webster?s The Duchess of Malfi, Thomas Middleton and Thomas Dekker?s The Roaring Girl, and William Shakespeare?s All?s Well That Ends Well will be examined in detail focusing on the rebirth of the female protagonists in the Renaissance drama in the light of Anglo-American feminist criticism.The four leading Anglo-American feminist critics, whose illuminating theories are adopted in this study, criticise male-dominated societies and their systematised oppression of women. What?s more, they shed light on the origin of the patriarchy and its domineering and restrictive attitudes towards women. Consequently, these Anglo-American feminists insistently emphasise the necessity of the challenging, self-confident, and autonomous attitutes of women and support their struggle against patriarchal societies.In the Renaissance period, the society was patriarchal, so woman was expected to live under the dominance of man in a passive, silent, and obedient way. The male characters in the three plays discussed in this study, also have the same expectations as a result of the male-dominated society in the background. However, the female protagonists of these plays challenge the authority of male characters and do not yield their oppressive and threatening attitudes. As a result, these female protagonists amaze all male characters by their defiant, assertive, willful, and self-reliant attitudes and demonstrate that they have a rebirth in the Renaissance drama.