Tarımsal sulamada kullanılan bazı motopomplarda yer alan pompa ve motorların uyum dereceleri üzerinde araştırmalar
- Tez No: 27920
- Danışmanlar: PROF. DR. NUMAN SUNGUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
72 ÖZET Gittikçe artan dünya nüfusu ve beraberinde artan gereksinmelere cevap verebilmek için bitkisel ve hayvansal üretimin de arttırılması gerekmektedir. Bunun gerçekleşmesi için sulama en etkin ve önemli faktörü oluşturmaktadır. Sulamadan amaç sulanacak alana suyun kaynaktan iletilmesini sağlamaktır. Bu yapılırken bitkinin gereksindiği suyu yeterli miktarda en az enerji ve işletme giderleri ile sağlanması gerekir. Bu amaca hizmet için motopomplardan tarımsal sulamada yıllardır yararlanılmaktadır. Önümüzdeki y ıllarda da ta rımsal sulamaya açı lacak yeni alanlarla motopompa gereksinim artarak devam edecektir. Bu hususlar gözönüne alınarak motopompu oluşturan pompalar E. Ü. Ziraat Fakültesi Tarım Makinaları Bölümü Laboratuvarı nda denemeye alınmışlardır. Bu denemelerde pompanın debisi orifis plakalarıyla, pompanın milinde yutulan güç bir dönme momenti vericisiyle, manometrik yükseklik madeni tip manometreyle ölçülmüştür. Denemeler esnasında bir kademesiz, bir kademeli devir değiştiricisi vasıtasıyla pompa milinde 0-2600. -1 arası nda elde edilen devir sayı lan bir optik devir sayacı ile ölçülmüştür. Bu denemelerde, şu anda Türkiye'de en çok kullanılan 6 pompa (OK 100-200, YK 65-225, 5“S, 4”SY, 4“SYK ve 4”SLD) kullanılmıştır. Bu pompaların değişik devirlerdeki karakteristik eğrileri elde edilmiştir. Ayrıca pompalarla akuple olarak kullanılan 3 motora (E 89, 7716, 4 LD 640) ait üretici firmanın yayınladığı katalog değerleri karşılaştırmaya tabi tutulmuştur. Denemelerde73 pompalara ait Hm=Q, N -Q ve n -Q ilişkileri incelenmiş, motorlara ait tanıtım eğrilerinden be-n, N-n J^-n değerleri alınmıştır. Her pompa, tek tek incelemeye alınan 3 değişik motorla motopomp oluşturma durumu incelenmiştir. Pompaların deneme sonuçları ndaki max verim noktalara gözönünde bulundurulmuş, oluşturulan motopompun pompasının bu noktadaki güç gereksinimi ile motorunun güç üretimi mukayese edilmiştir. Gücün yeterli olup olmadığı irdelenmiştir. Güç yeterliyse bu kez de motorun saatlik yakıt sarfiyatı verdiği işe karşılık hesaplanmıştır. İşletmecilik açı sı ndan böyle bir akuplasyonun ekonomik olup olamı yacağı konusunda yorumlar getirilmiştir. Araştırma sonuçları olarak motopomp imalinde ve kullanımında gözönüne alınması gereken 11 öneri getirilmiştir. Halen mevcut motopomp sayı sı gözönüne alı nı rsa ve bu sayının giderek artacağı düşünülürse, uygun olmayan akuplasyonları n Türkiye için büyük bir ekonomik kay ıp olacağı ortadadır. Bu konuda gerek işletmeciler ve gerekse motopomp üreticileri hassas davranmalıdırlar.
Özet (Çeviri)
74 SUMMARY World population is increasing steadily and thats why it is necessary to increase crop and animal production to overcome this problem. However irrigation is one of the most effective and important factors in order to realize this growth. The aim of irrigation is to provide water from the source to the field, but it is quite important to supply enough water with low energy and operational costs. For this purpose motopumps are used for many years and are going to be used more in the future due to the new areas opened up to cultivation. This study was therefore realized to investigate the pumps of motopumps and carried out in the laboratory of the Agricultural Mechanization Department at Ege University Faculty of Agriculture. In the trials, the discharge of the pumps was determined by orifice plates, the power needed by the pump axis was measured by a Torquemeter and the monometric height by a pressure gauge. During the trials, the number of rotations, if the pump axis maintained between 0-2600 min through a rotation exchanger, was determined by on optical rotation meter. In the research 6 pumps (OK 100-200, YK 65-225, 5“S, 4”SY, 4“SYK, 4”SLD), which are the most widely used ones in Türkiye, were tested. Characteristic graphs of these pumps at different rotations were obtained. Besides, values given in the catalogues of the manufacturers for the 3 engines (E 89, 7716, 4 LD 640) coupled with the pumps were compared with each other. In the trial Hm, Q, N, PY& -Q and^-Q correlations were investigated. e-n, N-n, IKÜ?3H&175 M-n values of the engines were tested and their coupling as a motopump was searched. The maximum yielding points of the pumps were taken into consideration and the force needed by the pump at this point was compared with the force needed by the pump at this point was compared with the force produced by the engine. The sufficiency of the power was evaluated. In case the power is found to be sufficient then the fuel consumption per hour of the engine was recorded and the results were interpreted in terms of management for the economic aspect of the coupling. As a conslusion, 11 recommendations were made for the manufacturing and usage of the motopumps if the number of motopumps present in Türkiye and their increase in the future are taken into consideration it is appearent that unsuitable couples will create great economical losses. Both the managers and the motopump producers should be more sensitive in this respect.