Yaprağını döken meyve ağaçlarının sulama suyu gereksinimi ve sulanması üzerinde bir inceleme
  1. Tez No: 27921
  2. Yazar: SEDEF KAVUKÇU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAİT YAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
-42- ÖZET Bu çalışmada, sonbaharda yapraklarını döken meyve ağaçlarının sulanması ile ilgili temel esaslar verilmiştir. Çalışmada sırasıyla; meyve ağaçlarının toprak istekleri, meyve ağaçlarının su tüketimi, ağaçların çeşitli fizyolojik olaylarında suyun etkisi, sulamanın meyveler üzeri ne etkisi incelendikten sonra, meyvelik sulamasının esasları ayrıntılı olarak verilmiştir. Tüm bu bilgilerin ışığı al tında Bornova iklim koşullarındaki bir meyve bahçesi için sulama programı hazırlanmıştır. Hazırlanan sulama programına göre, Bornova Ovası koşullarında meyveliğin mevsimlik net sulama suyu gereksinimi 526.49 mm., toplam sulama suyu gereksinimi ise 701.99 mm. olarak saptanmıştır. Optimum verim ve kalite yönünden sırasıyla; 5 ve 28 Haziran, 12 ve 24 Temmuz, 8 Ağustos ve 30 Ağustos tarihlerinde yapılacak 6 kez sulamanın yeterli olacağı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
-43- SUMMARY In this study, main principles of Orchard irrigation have been investigated. Soil requirements, water consumption of Orchard trees, the effects of water in different physiological phenomenon of fruit trees, irrigation water requirements, the amount, time and interval of the irrigation water applications were treated in details. Then according to these information, on irrigation schedule for the Orchard in Bornova climatical conditions were prepared. According to the irrigation schedule in Bornova condi tions seasonal net and gross water requirements of Orchard has been determined 526.49 mm. and 701.99 mm. respectively. It has been also determined that 6 applications of irrigation to be applied in 5 and 28 July, 12 and 24 June, 8 and 30 August will be enough for optimum yield and quality.