Disk tasarımı ve yapımı üzerinde bir araştırma
  1. Tez No: 27922
  2. Yazar: MİR AFSHİN AMİRSARHAN GPOURNAMİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GALİP KEÇECİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
39 8. ÖZET Toprağın işlenmesinde agroteknik isteklerin yerine getirilmesi için, toprak işleme aletlerin görevi ve önemi herkesçe bilinmektedir. Diskli aletlerin bu isteklerin yerine getirilmesindeki büyük önemi ve rolü olmaktadır. Diskli aletlerdeki disklerin disayn ve konstrüksiyonu ele alınarak gerekli bilgiler ve parametreler araştırılarak saptanmıştır. Ege Bölgesinde disk yapımında kullanılan çelik tiplerinden imalatçılardan üç çeşit çelik alınarak, TS 368 de istenilen sertlik değerlerine ulaşmak için, çeliklerin üzerinde ısıl işlemler uygulanmıştır. Seçilen çelikler DİN 17221 (38 3* 7). SAE 1035 ve SAE 1080 içerdikleri C oranına bağlı olarak sertleştirilmiştir. Sertleştirme işleminden sonra 200“C, 400 °C ve 600 ”C sıcaklıklarında gerilim giderici tavlama uygulanmıştır. Denenen çelik cinslerinden DİN 17221 (38 Sı 7) yay çeliğinin sertliği istenilen Rockwel sertlik değerleri arasındaki (38 45 HRc) değerlere ulaşılmıştır. SAE 1035 ve SAE 1080 çeliklerinde istenilen sertlik elde edilememiştir. Disk yapımı için kesme, şekillendirme ve ısıl işlem kolaylığı ve yatkınlığı açısından DİN 17221 (38 Sı 7) çelik tipi tercih edilmelidir.
Özet (Çeviri)
40 9. SUMMARY It is very well known that the use of tillage tools have a great importance for ful If il ling the agricultural requirements of the soil during cultivation. în these tools“DISC”are the most important ones. Design and production parameters are determined by research and Laboratory tests. Most Comman three type of steels were provided for the disc manufacturing and their surfaces are hardened according to TS 368 standart by surface heat treatment. The selected steels are DIN 17221 (38 Si 7), SAE 1035 and SAE 1080 and they were hardened with respect to their C content. They are anneal at 200“Ç, 400 ”C and 600 "C after hardening. Desired Rockwel hardness (38... 45 HRc) was only reached by the DIN 17221 (38 Si 7) material. The SAE 1035 and SAE 1080 steels didn't gave the desired hardnesses. DIN 17221 (38 Si 7) steel should be Preferred due to its easy prosessing as cutting, machining and surface treatment.