Karakaya koyunlarının bazı yapağı özelliklerinin tespiti üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 27923
  2. Yazar: AHMET ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
40 6. ÖZET Bu araştırma O.M.Ü. Ziraat Fakültesi Zootekni Araştırma ve Uygulama Çiftliği Ağıllarında yetiştirilen 2, 3 ve 4 yaslılar dan 10'ar bas olmak üzere toplam 30 bas Karayaka koyununun bazı yapağı verim özelliklerini tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Deneme materyalinin, kırkım öncesi canlı ağırlık değerleri kirli gömlek ağırlıkları ve bunların sağ kaburgaları üzerinden alınan yapağı örneklerinden yararlanılmıştır. Yapılan çalışma sonucu elde edilen bulgular aşağıda verilmiştir: Kırkım öncesi canlı ağırlık ortalaması 2 yaslılarda 43.341 1.41, 3 yaslılarda 48.4212.33 ve 4 yaslılarda 50.47+1.57 kg. olmak üzere, genel ortalama 47.58+1.13 kg. olarak bulunmuştur. Ayrıca, yasla birlikte canlı ağırlığın arttığı tespit edilmiş tir. Bu özelliğe ait genel varyasyon katsayısı ise 13.07 olarak bulunmuştur. Yapağı özellikleri bakımından yapılan varyans analizi sonucu yas grupları arasında fark bulunmamıştır (P>0.05). Kirli gömlek ağırlığı, temiz gömlek ağırlığı, randıman, lüle uzunluğu, gerçek kıl uzunluğu, alt kıllardan oluşan lüle uzunluğu, alt kıl oranı, üst kıl oranı, kemp kıl oranı ve elyaf çapı ortalamaları sırasıyla 2. 69+0. 15 kg., 2.0310.12 kg., %74.97ll.27, 26.4411.73 cm., 28.1610.74 cm., 10.14+0.41 cm, %73.53±0.61, »21. 7310.96, %k. 7310. 71 ve 46.5412.27 \x olarak tespit edilmiştir. Bu özelliklere ait varyasyon katsayıları ise sırasıyla, &30.53, 34.01, 7.91, 15.24, 14.50, 22.60, 5.14, 12.34, 45.61 ve 26.76 olarak hesaplanmıştır.M Denemede hesaplanan fenotipik korelasyon katsayılarından; canlı ağırlık ile kirli gömlek ve temiz gömlek ağırlıkları arasında, 0.39 ve 0. 38(P0.05). Deneme sonunda: Karayaka koyunlarında değişik yapağı özellikleri bakımından bulunan varyasyondan yararlanarak seleksiyonla ıslah edilmelerinin mümkün olabileceği kanısına varılmış tır. 7. SUMMARY This research was carried out to determine the wool traits of Karayaka sheep which are raised, as ten of each one aged 2, 3 and fc making a total of thirty heads, at the experimental farm of Faculty of Agriculture in Samsun. It was made use of the animal material, the liveweight of the sheep before shearing, the value of greasy fleece weight, the samples taken from their right ribs. The findings found at the end of the research were as follows. The average liweweights of the sheep before shearing were found as fc3.3fcil.fcl for the age of 2, fc3.fc2i2.33 for the age of 3 and 50.fc7il.57 kg. for the age of fc and general average was fc7.58il.13. Also,, it was determined that the weight increased
Özet (Çeviri)
M Denemede hesaplanan fenotipik korelasyon katsayılarından; canlı ağırlık ile kirli gömlek ve temiz gömlek ağırlıkları arasında, 0.39 ve 0. 38(P0.05). Deneme sonunda: Karayaka koyunlarında değişik yapağı özellikleri bakımından bulunan varyasyondan yararlanarak seleksiyonla ıslah edilmelerinin mümkün olabileceği kanısına varılmış tır. 7. SUMMARY This research was carried out to determine the wool traits of Karayaka sheep which are raised, as ten of each one aged 2, 3 and fc making a total of thirty heads, at the experimental farm of Faculty of Agriculture in Samsun. It was made use of the animal material, the liveweight of the sheep before shearing, the value of greasy fleece weight, the samples taken from their right ribs. The findings found at the end of the research were as follows. The average liweweights of the sheep before shearing were found as fc3.3fcil.fcl for the age of 2, fc3.fc2i2.33 for the age of 3 and 50.fc7il.57 kg. for the age of fc and general average was fc7.58il.13. Also,, it was determined that the weight increased42 in accordance with the age. The general variation coefficient, concerned with this feature, was found as 13,07%. After The analysis of variance for the wool traits, no difference between age groups were found. The weight of greasy fleece, the weight of clean fleece, the clean fleece ratio, staple length, the real fiber length, the real staple length, the upper fiber ratio, the real fiber ratio and kemp fiber ratio and the fibers diameter were given in sequence; 2.6910.15 kg., 2.0310.12 kg., %74. 9711.27, 26.44il.73 cm., 28.16+0.74 cm., 10. 14+0. 41 cm, %73.53i0.61, %21.73i0.96, %4. 73+0. 71 and 46. 5412.27 u. The variation coefficients belonging to these feautures were; 30.53%, 34.01, 7.91, 15.24, 14.50, 22.60, 5.14, 12.34, 45.61 and 26.76, respectively. There were significant pfenotypic correlations of live- weight with greasy fleece weight (0.