590 numaralı Karahis?r-ı S?hib Şer?iye Sicili transkripsiyon ve değerlendirmesi
Transkription and assesment of Karahisâr-i Sâhib 590th Şer'iye Sicili
- Tez No: 279242
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. NACİ ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 409
Özet
Bu çalışmamızda 1 Rebiu'l-evvel 1281 (3 Ağustos1864) 15 Şaban 1281 (13 Ocak 1865) tarihleri arasındaki 590 numaralı Karahisâr-ı Sâhib Şer`iyye Sicili incelenmiştir. Defterde bulunan yüz seksen adet belgenin transkripsiyonu yapılmıştır. Ayrıca belgelerin özetleri verilmiştir. Dönemin idari, sosyal, iktisadi ve hukuki yapısı belgeler ışığında değerlendirilmiştir. Türk ve Ermenilerin aile yapısı incelenerek sosyal yapıları ortaya çıkarılmıştır. Şehir merkezinde hangi mahallelerde oturdukları hangi meslekleri icra ettikleri ortaya çıkarılmıştır. Karahisâr-ı Sahib'e bağlı kaza ve köyler ism olarak verilmiş; buralara ait mahalle ve mevki adları da tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In our study dated 1 Rebiu?l-evvel 1281/(3 August 1864)/ 15 Şaban 1281/(13 January 1865) and numbered 590 Karahisâr-ı Sâhib Court registry has been studied. The transcription of 180 documents in the notebook has been done. Furthermore, the summary of these documents has been given. The political, economic and legal structure of the period has been assessed in the light of the documents. By studying the family structure of the Turks and Armenian their social structures have been also revealed. Where these people setle in the city and what occupations they do have also been revealed. Towns and villages have been given as names connected to Karahisâr-ı Sâhib; and also their the avanues and locations have also been indicated.