Hatz e-673 marka yükleme düzenekli diesel motorunda biodiesel'in kullanılması, performans testleri ve motorine göre kıyaslayarak yağlama yağına etkilerinin deneysel olarak araştırılması
The experimental investigation about the effects of biodiesel on lubrication oil comparing to the diesel fuel and dynamometer tests in hatz e-673 diesel engine
- Tez No: 200396
- Danışmanlar: PROF.DR. HAKAN KALELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Deniz Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Deniz Bilimleri ve Mühendisliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalısma, ülkemiz kosullarında EN 14214 standartlarında üretimi mümkün olan Kanola yagı metil esterinin (KYME) saf olarak Diesel motorlarında kullanılması ile EN 590 standartlarındaki Diesel yakıtına (DY) nazaran yaglama yagına etkilerini tespit etmek maksadıyla yapılmıstır. Tek silindirli HATZ E673 Diesel motor üzerinde saf %100 biodiesel (B100) kullanılarak ölçülen bütün moment, güç ve özgül yakıt sarfiyatı (ÖYS) degerleri, DY'na çok yakın bulunmus, NOx hariç is ve diger emisyon ölçümlerinde B100 ile daha iyi sonuçlar elde edilmistir. Biodieselin performans karakteristikleri DY'na iyi bir alternatif olabilecegini kanıtlamıstır. Motor karter yagı olarak SAE 10W40 numaralı tam sentetik yag kullanılmıstır. Uzun süreli testler süresince motor, üretici firmanın önerdigi çalısma saatleri boyunca yag degisimi yapılmaksızın B100 ve DY ile 150'ser saat süre ile 1910 d/dak.- kısmi sabit yük sartlarında toplam 300 saat süre ile çalıstırılmıs, 25'er saatlik periyodlarla alınan numuneler vasıtasıyla yag analizleri yapılmıstır. Bu çalısmada kullanılan deney düzenegi, yakıtlar ve denenen çalısma kosulları sonrasında ve asınma ile ilgili yapılan analizler sonunda, özellikle yaglama yagındaki demir (Fe) asınma elementi miktarı ile viskoziteye baglı olarak B100 KYME numunelerinin yaglama yagınını DY'na kıyasla daha çabuk eskittigi sonucuna ulasılmıstır.
Özet (Çeviri)
This study is devoted to determining performance characteristics of biodiesel as a Diesel engine fuel and comparing the effects of Canola methyl ester (CME), which is available to produce in our country according to the EN 14214 standarts, with Diesel Fuel in EN 590 standarts (DF2) to the lubrication oil. Engine performance tests using neat biodiesel (B100) exibited characteristics very similar to DF2. The test values obtained from single cylinder HATZ E 673 engine shows that torque, power and specific fuel consumption values measured by the two types of fuels are in favor of DF2, but soot and exhaust emissions are better with biodiesel, except NOx. Performance characteristics of biodiesel prove it to be a good alternative to DF2. The crankcase oil used for this experiment is SAE 10W40 number full synthetic oil. During long-term test, the engine run under the condition of partial load-1910 rpm and according to the suggestion of the producer during 150 hours without any oil change. Standart oil analysis methods were examined by way of the lubrication oil samples which are taken in every 25 hours. At the end of oil analyses, according to the iron wear element amount in crankcase oil and its viskosity, it?s concluded that neat B100 samples used in this experiment wear the lubricating oil faster than DF2. These results are avaliable with these assumptions.