Yalın imalat sistemlerinde performansa etki eden faktörlerin simülasyon kullanılarak belirlenmesi
Determining the factors effecting the performance using simulation in lean manufacturing systems
- Tez No: 279266
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET SITKI İLKAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, İşletme, Industrial and Industrial Engineering, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Küresel rekabet, işletmeleri, üretim kalitelerini artırmaları, ürünlerin teslim zamanlarını azaltmaları ve bunları yaparken aynı zamanda maliyetlerini azaltmaları için zorlamaktadır. Bu nedenle işletmelerin mevcut üretim sistemlerindeki problemleri belirleyerek, bu problemleri gidermeye ve performanslarını artırmaya yönelik değişiklikleri yapmaları gerekmektedir. Bu amaçla yapılan çalışmalardan birisi yalın imalat uygulamalarıdır.Bu tezde, yalın imalat sistemlerinde performansa etki eden faktörlerin simülasyon kullanılarak belirlenmesi konusu incelenmiştir. Çalışma teori ve uygulama olmak üzere iki kısımdan oluşmaktadır. Çalışmanın ilk iki bölümünde konu ile ilgili teorik bilgiler yer almaktadır. Son bölümde ise, konu ile ilgili bir uygulama ve sonuçları yer almaktadır.Çalışmanın birinci bölümünde yalın imalat kavramı, yalın imalatın ortaya çıkışı ve gelişimi, yalın düşüncenin uygulanabilmesi için gerekli olan teknikler ve araçlar ayrıntılı olarak açıklanmıştır. İkinci bölümde, öncelikle performansın tanımı yapılarak, geleneksel ve modern performans ölçme sistemleri, daha sonra da yalın imalatta performansın ölçülmesi konuları açıklanmıştır. Çalışmanın son bölümü olan uygulama bölümünde, geleneksel üretim sistemine göre üretim yapan bir işletmede, üretimin dengelenmesi, hücresel üretim sisteminin uygulanması, kalitenin iyileştirilmesi ve çekme sisteminin kullanılması gibi yalın imalat araçları kullanarak, üretim sürecinin kısmi olarak yalınlaştırılması sağlanmıştır. Bu amaçla geliştirilen simülasyon modellerinden elde edilen, ürünlerin üretim miktarları ve süreleri, darboğazlar, kuyrukta bekleyen parça sayıları, üretim için gerekli olan iş gücü ve makinelerin kulanım oranları gibi veriler değerlendirilerek, ilk seferde hatasız üretimin yapılması (İSHÜ), bütün donanımın verimliliği (BDV), programa uygun üretimin yapılması (PUÜ) gibi yalın metriklerden faydalanılmış ve işletmenin performansı ölçülmüştür.Çalışmanın sonucunda, üretimin dengelenmesi, hücresel üretim sisteminin uygulanması, kalitenin iyileştirilmesi ve çekme sisteminin kullanılması gibi yalın uygulamaların, işletmenin ilk seferde hatasız üretme, bütün donanımım verimliliği ve programa uygun üretimin yapılması ile ilgili performanslarını artırdığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Global competition is compelling businesses to increase production quality, to shorten the delivery times of products while reducing costs. For this reason it is necessary for businesses to find and solve the problems in production systems and improve the performance. One of the methods for this purpose is lean manufacturing.In this thesis, it is investigated the factors that effects performance in lean manufacturing systems by using simulation. The thesis has three main parts; first two parts consist of theoretical knowledge and the last part consists of the application and the results.In the first part detailed information is given about, lean manufacturing concept, the emergence and improvement of lean manufacturing, necessary techniques and tools for applying lean manufacturing thinking. In the second part it is explained the definition of performance, traditional and modern performance measurement systems and performance measurement in lean manufacturing. In the last part, the business, manufacturing within traditional production systems is simplified by applying lean manufacturing tools as production balancing, cellular manufacturing, improving quality and using pull system.Using the results such as production rates and time, bottlenecks, number waiting process queue, workforce and machine capacity using rates, obtained from the simulation models prepared this objective, lean measure first time through capability, over all equipment efficiency and built the schedule ratio and business performance measured are used and the performance of business is measured.Consequently, it has been seen that using lean applications as production balancing, cellular work arrangements, improving quality and using pull system improve business performance first time through capability (FTT), over all equipment efficiency (OEE) and built the schedule ratio (BTS).