Periyodik fonksiyonlar ve uygulamaları
Periodic functions and their applications
  1. Tez No: 279283
  2. Yazar: FERHAT ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Periyodik fonksiyonlar; matematik alanında, matematiğin uygulama alanlarında ve fizik, fizik mühendisliği, elektrik-elektronik mühendisliği, istatistik gibi diğer uygulamalı bilimlerde sıkça kullanılır duruma gelmiştir. Periyodik fonksiyonlar bilimsel olarak da üzerinde çok çalışılan ve araştırılan bir konudur. Teknolojinin oluşumuna büyük destek sağlayan, dolayısıyla insan hayatını yakından etkileyen periyodik fonksiyonların kuramsal temellerinin ve uygulama alanlarıyla birlikte bilime katkısının araştırıldığı bu çalışma; uygulamalı matematikte, özellikle fizik ve mühendislikte uygulama alanı geniş olan periyodik fonksiyonları başka bir açıdan incelemeyi amaçlar. Çalışmada ulusal ve uluslararası alan araştırması yapılmış ve tarama modeli kullanılmıştır. Sonuç olarak, Fourier analizinde periyodik fonksiyonların yoğun bir şekilde kullanılmasıyla oluşan ve günlük hayatı kolaylaştıran birçok uygulama alanının olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Periodic functions have become very usable in the field of mathematics, in application areas of mathematics and in other applied sciences, such as physics, physics engineering, electric-electronics engineering, and statistics. Periodic functions are also a subject which is scientifically studied and researched. This study, in which contribution of periodic functions with their theoretical bases and its areas of application, providing great support to the formation of technology and so affecting people's lives closely, aims to investigate periodic functions which have wide applications in applied mathematics, especially in physics and engineering, from a different perspective. In this study, a review of national and international resources was performed and survey method was used. As a result, it was found that in the Fourier analysis there were many application fields which occurred with intensive use of periodic functions and made life easier.