2001 krizinin firma değeri üzerine etkisi: Gaziantep sanayi işletmelerinde bir uygulama
The effect of 2001 crisis on firm value: A case study in industrial companies of Gaziantep
- Tez No: 279298
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET CİVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Kriz, çeşitli sebeplere bağlı olarak meydana gelen ve ülkeler açısından kaçınılmaz bir etken olarak görülen bir olgudur. Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde kriz dönemleri ekonomik açıdan buhranlı geçerken, aynı zamanda firmaların üretimleri, istihdamları, ihracatları, ithalatları ve daha pek çok alanı ciddi sorunlarla karşı karşıya kalmaktadır. Krizin meydana getirdiği bu sıkıntılar firma sahiplerini veya yöneticilerini, firma değerinin mevcut durumu veya gelecekteki durumu hakkında düşünmeye sevk etmiştir. Bu çalışmada, ülkemizde meydana gelen Şubat 2001 krizinin firma üzerindeki etkileri ve krizlerin firma değerinde ne tür bir değişim yarattığı irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The crisis occurred due to various reasons and in terms of countries is a phenomenon that is seen as an inevitable factor. Crisis in developing countries such as Turkey, passing through periods of economic difficulties, but also production companies, employment, exports, imports and many other areas are facing serious problems. Difficulties caused by the crisis that the company owners or directors, the company has to think about the value of the current status or future status. In this study, the effects of the crisis of February 2001 in our country on firm value and what kind of change that creating of the crises on the firm value are discussed.