Hisse senedi getirilerini etkileyen faktörlerin analizi: İMKB'de bir uygulama
The analysis of factors that affect the stock returns: Application in ISE
- Tez No: 279299
- Danışmanlar: DOÇ. DR. H. ALİ ATA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansman Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Finansal piyasalar günümüzde küreselleşmenin etkisiyle de makroekonomik ve mikroekonomik faktörlerin değişiminden etkilenmektedir. Yatırımcılar makroekonomik ve mikroekonomik faktörler ışığında hisse senetleri üzerinden sağlayacakları getirileri tahmin etmektedirler. Bu çalışmada makroekonomik ve mikroekonomik değişkenler ve hisse senedi geçmiş getiri verileri İMKB-100'de yer alan imalat sektöründeki şirketlerin hisse senedi getirileri tahmin edilmiştir. Bu amaçla tek yönlü sabit etkiler panel veri regresyon modeli kullanılmıştır. Modelde makroekonomik faktörler olarak faiz oranı, enflasyon, döviz, sanayi üretim endeksi, para arzı(M1), altın, petrol fiyatları, GSYİH, cari işlemler dengesi, yabancıların portföy yatırımları kullanılmıştır. Mikroekonomik değişken olarak modelde kar dağıtım politikası, finansal yapı, işletme büyüklüğü, sermaye artırımları, işletme hisse senetlerinin mali değerleri, işletme hisse senetlerinin riski kullanılmıştır. Hisse senedi getirisi ile döviz fiyatı, enflasyon oranı, yabancı portföy yatırımı, hazine iç borçlanma faiz oranı, likidite oranı, kapasite oranı, aktifin büyüklük değeri, hissenin beta değeri ve F/K oranı arasında anlamlı ilişkisi olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Macroeconomic and microeconomic factors in the effect of globalization of financial markets today are affected by the change. Investors should estimate stock returns with the macroeconomic and the microeconomic factors. In this study we aim to investigate the possible relationship between the chosen macroeconomic, microeconomic factors and İstanbul Stock Exchange IMKB-100 index for the period 2002 and 2008. For this aim, one-way fixed effects panel data regression model is used. In tis model, inflation rate, money supply (M1), exchange rate, petrol prices, gold prices, industrial production index, GDP, current account balance, foreign portfolio investments were used for macroeconomic factors. Profit sharing policy, financial position, firm size, capital increase, stocks financial positions and stock risks were used for the microeconomic factors. There are positive relationship between the stock returns and exchange rate, inflation rate, foreign portfolio investments, interest rate, liquidity ratio,utilization ratio, size of assets, beta value and P/E ratio.