5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nda düzenlenen manevi, mali veya bağlantılı haklara tecavüz suçları
Infringement of moral, economic or related rights regulated in Intellectual and Artistic Works Code numbered 5846
  1. Tez No: 279320
  2. Yazar: DUDU DUYGU TELLİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT KOCASAKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ceza ve Ceza Usul Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Toplumların ilerlemelerinde telif haklarının korunması, eser sahibi ve bağlantılı hak sahiplerinin hak ve yetkilerinin etkin bir şekilde kullanılması büyük önem arz etmektedir. Bugüne kadar Türkiye'de telif haklarının korunması özel hukuk bağlamında bir çok yazar tarafından ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Bununla beraber, eser sahibi ve bağlantılı hak sahiplerinin manevi,mali ve bağlantılı haklarının cezai korunması konusunda görece çok az sayıda çalışma yapılmıştır. Bu çalışma ile, manevi, mali ve bağlantılı haklarının Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nda yer alan ve ?manevi, mali veya bağlantılı haklara tecavüz? başlığını taşıyan 71'inci maddesi uyarınca cezai korunmasının özelliklerinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Bu bağlamda, fikir ve sanat eserlerinin cezai korunması bakımından önem arz eden temel kavramlar ve fikir ve sanat eserlerinin korunmasına ilişkin tarihsel gelişim ana hatlarıyla irdelenmiş, bu alandaki uluslararası başlıca düzenlemeler ile yabancı hukuklardaki benzer düzenlemeler üzerinde durulmuştur. Ardından, Kanunda yer alan manevi, mali ve bağlantılı haklara tecavüz suçları teker teker incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Protection of copyright, enforcement of rights of copyright owners and related right holders, has great importance in the progress of societies. So far in Turkey, protection of copyright has been researched deeply within the scope of private law by many authors. Nevertheless, relatively very few research has been undergone on penal protection of moral, economic and related rights of copyright owners and right holders. In this study, an investigation of properties in penal protection of moral economic and related rights, according to the article 71 of Intellectual and Artistic Works Code, titled under ?infringement of moral, economic and related rights? is aimed. In this context, first, basic terms that are essential in penal protection of intellectual and artistic works, and historical development of this protection are generally examined and main international regualtions and similar foreign regulations in this area are pointed out. Next, crimes related with infringement of moral, economic and related rights are investigated one by one.