Luttes contre la transformation urbaine des quartiers de gecekondu d'İstanbul: Etude de cas du quartier Kazımkarabekir
Istanbul gecekondu mahallelerinde kentsel dönüşüm karşıtı mücadeleler: Kazımkarabekir Mahallesi örneği
- Tez No: 279321
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Şehircilik ve Bölge Planlama, Political Science, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2010
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Türkiye kentlerinde, son yıllarda, neoliberal politikalar aracılığıyla kentleşmenin tetiklediği ?kentsel dönüşüm? adı verilen bir süreç yaşanmaktadır. Kentsel dönüşüm, en çok küresel ağlara eklemlenme hedefindeki Istanbul'u etkilemekte olup, çoğunlukla çeşitli mülkî ve fizikî sorunları olan gecekondu mahallelerinde yoğunlaşmaktadır. Kentsel dönüşüm, tüm dünyada yaşanan bir süreç olmakla birlikte, Türkiye'de bu sürecin yalnızca rant odaklı projelerle sürdüğü gerçeği karşımıza çıkmaktadır. Söz konusu çalışma ise, bu uygulamaları incelemekte, ardından gecekondu mahallesi sakinlerinin bu uygulamalar karşısındaki direniş hareketini ele almaktadır. Çalışma içerisinde, Istanbul'daki gecekonduların kentsel dönüşüm karşıtı hareketi, öncelikle genel bir çerçevede ele alınacaktır. Ardından, Sarıyer'deki Kazımkarabekir mahallesine odaklanılıp, bölgede yapılan alan çalışmasının verileriyle hareketin özellikleri ortaya konulacaktır.
Özet (Çeviri)
Urban transformation projects in Turkey focus especially on the areas that have the ownership or spatial issues, therefore the gecekondu areas are touched by these projects. Gecekondu areas inhabitants own a background full of urban social movements; they have a lot of experiments so that the most efficient movements against the urban transformation projects are observed in these kind of neighborhoods.Gecekondu areas inhabitants describe urban transformation projects as ?non participative?, ?non focused on inhabitants? and they oppose against them in different ways informal or juridical. These movements become more and more visible in the Istanbul urban area.In this context, this dissertation is subject to analyze the specifications of the urban social movement in Istanbul against the urban transformation. The groups which are against the urban transformation are many, the nongovernmental organizations, university students, academics, international organizations are against the projects, but we focus on neighborhoods inhabitants who are influenced by the projects directly. In this dissertation, we focus on organized movements of the city inhabitants. The gecekondu inhabitants are the research object of this dissertation.