Halka arz kavramı ve halka arzda kullanılan satış yöntemleri
L'offre publique et les méthodes de vente en offre publique
  1. Tez No: 279319
  2. Yazar: SENEM MUTLU UŞAKLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMDİ YASAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 248
Özet
Ekonomik yapı içerisinde, sermaye piyasaları, orta ve uzun vadeli parasal kaynakların, yani fonların, tasarruf sahipleri ile kurumsal yatırımcılardan toplanarak orta ve uzun vadeli finansman ihtiyacı içinde olan girişimcilere, yani ekonominin reel sektörüne aktarılması hususunda çok önemli bir fonksiyonu haizdir. Sermaye piyasalarının hukuki dayanağını 30.07.1981 tarihli ve 17416 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe giren 2499 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu ve ilgili mevzuatı teşkil etmektedir. Bu çalışma, sermaye piyasası hukukunun üzerine kurulu bulunduğu temel kavramlar olan ihraç, halka arz, kayıt altına alma, kamuyu aydınlatma mekanizması ve halka arzda kullanılan satış yöntemlerini Türk sermaye piyasası hukukuna ve karşılaştırmalı hukuka uygun olarak incelemek, değerlendirmek ve konuyla ilgili olarak kişisel görüşlerimizin paylaşılmasını amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Capital markets have a major function in economic development due to the fact that financial sources are transferred from the investors making investments in securities issued by the issuers to the companies requiring them. Capital markets are mainly implemented with the Capital Markets Law numbered 2499 and published in the trade registry gazette dated July, 30 1981 and numbered 17416. The principal purpose of this thesis is to study and examine definitions and legal qualifications of the terms ?issue? and ?public offering?, the public offering process and the public offerings methods as per Turkish Capital Markets Law, American Capital Markets Law and European Capital Markets Law.