Le sujet de l'espace, l'espace du sujet
Mekanın Öznesi, Öznenin Mekanı
- Tez No: 279322
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİROL CAYMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2010
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmanın konusunu eşcinsel erkeklerin cinsel kimlik ifadesi ve mekan arasındaki ilişki oluşturmaktadır. Çalışmanın ilk bölümünde, İstanbul'da yaşayan eşcinsel erkeklerin bulundukları mekana göre cinsel kimlik ifadeleri incelenmektedir. Mekan öncelikle kişilerin etkileşim içinde bulundukları sosyal mekan olarak, ikinci olarak da eşcinsel kafe, bar ve kulüpler yani somut mekan olarak ele alınmaktadır. Çalışmanın diğer bölümünde, mercek eşcinsel bar ve kulüplere çevrilmiş; bu mekanlarla eşcinsel erkeklerin nasıl bir ilişki kurduğu, mekanların cinsel kimlik ifadelerinde önemi ve mekanlarda yansımasını görebileceğimiz aidiyet ve dışlama pratikleri gözlemlenmiştir. Mekanlar arası sosyal, sınıfsal ve toplumsal cinsiyet temelli farklılıklar incelenerek, eşcinsel `cemaat'in homojenliği araştırılmış, toplumun genelinde varolan ayrılıkların, hiyerarşilerin azınlık grubu olarak tanımlanan eşcinsel erkekler arasındaki yansıması incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The theme of this research is the relation between gay men?s expression of sexual identity and space. During the first part of research, the expression of sexual identity of gay men according to space in İstanbul is studied. First, space is considered as interactional space where people interact to one another. Second, space is considered as concrete urban space such as gay cafés, bars and clubs. During the second part of research, the focal point is gay bars and clubs. The relationship that gay men maintain with these urban spaces, the importance of these spaces in the construction of sexual identity, the reflections of inclusions and exclusions to these bars and clubs are examined. Moreover, the social distinctions based on class and gender identity between these places are investigated and the homogeneity of gay community is interrogated.