İşletmelerde insan kaynakları eğitiminin çalışanların performanslarıı üzerine olan etkileri
Effects on human resource training on employee performance at companies
  1. Tez No: 279349
  2. Yazar: KEREM KAPTANGİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM ÖZKANLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 290
Özet
Günümüzde işletmelerin en önemli sermayesi olan insan kaynağı, gelişen çevre şartlarına uyum sağlayabilme, uzmanlaşma, bilgi ve becerinin doğru kullanılması ve bu yeteneklerin sürekli olarak geliştirilmesi için esnek bir yapıya ihtiyaç duymaktadır. Bu nedenle insan kaynakları artık işletmelerin entelektüel sermayesi olarak kabul edilmekte, işletmelerin değerlendirilmesine yönelik olarak görülmez ama önemli bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır.Araştırmamızın birinci bölümünde insan kaynakları kavramı hakkında genel bir bilgi verilmiş, insan kaynaklarının felsefesi, amaçları ve görevleri incelenmiş, süreçsel açıdan insan kaynakları felsefesinin gelişimi ve insan kaynaklarının işetme içerisindeki görevlerine kısaca değinilmiştir.İkinci bölümde, eğitim kavramı üzerinde durulmuş, eğitim süreçleri ve eğitim şekilleri üzerine genel bilgiler verilmiş daha sonra insan kaynakları ve eğitim ilişkisi incelenmiştir. İnsan kaynakları eğitiminin amaçları, süreçleri, temel ilkeleri ve eğitim yöntemleri üzerinde durulmuş ve bu konularda insan kaynakları bölümünün bu süreçler içerisindeki görevleri belirtilmiştir.Üçüncü bölümde ise, insan kaynakları eğitim çalışmalarının çalışan performansı üzerinde hangi noktalarda etkili olduğu üzerinde durulmuş, bunun yanında insan kaynaklarının eğitim programları ile işletme içerisinde ne gibi amaçları gerçekleştirmek istediği belirlenmeye çalışılmıştır.Dördüncü ve son bölümde ise, araştırmanın uygulama bölümü, kullanılan metodoloji, araştırma analizleri ve analiz sonuçlarına yer verilmiştir. Daha sonra ise genel değerlendirme ve sonuç bölümlerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, businesses most important asset, the human resources, improving environmental conditions adaptability, specialization, knowledge and skill is used correctly and that the ability of the continuous development of a flexible structure are needed.For this reason, human resources, intellectual capital is no longer regarded as being of businesses, but businesses are not seen as for the evaluation constitutes an important element.First part of research of our human resources about the concept of a common information given, the human resources philosophy, aims and tasks were examined, procedural aspects of human resources philosophy and development of human resources work-up in the office briefly mentioned.The second section focused on the concept of education, training and education processes are given as general information on human resources and training relationship then examined. The aim of the training of human resources, processes, procedures and training focused on basic principles and issues of human resource departments are specified tasks within these processes.In the third part, human resources training of employees on the performance which points to be effective are emphasized, as well as human resources training programs and business courses, what goals you want to perform that are determined.In the fourth and final section, part of the research application, the methodology used, research and analysis to the results of analysis are given. Later in the overall assessment and conclusion are given.