Zambak kültür çeşidi Connecticut King'de farklı gübreleme dozlarının çiçeklenme ve çiçek kalitesi üzerine etkileri
- Tez No: 27936
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI B. KORKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
II ?*\ ÖZET Bu araştırma ile farklı gübreleme dozlarının zambağın 'Connecticut King' kültür çeşidinde çiçeklenme ve çiçek kalitesine etkilerini saptamak amaçlanmıştır. Derişmeler Çorlu'da tamamen açık alanda, 1932. yılı ilkbahar yetiştirme döneminde, 40*70*16 cm ebadındaki plastik kasalar içinde, tesadüf blokları deneme desenine göre 4 tekerrürlü olarak kurulmuştur. Denemeden elde edilen sonuçlara göre; 4 farklı gübreleme dozu+ 1 control parselinden sadece, NPK dozunun hepsinin eşit oranda verildiği parsellerde bitki boyuna, çiçeğin çapına ve çiçeğin dayanma süresine olumlu etki yaptığı belirlenmiştir. Ayrıca zambak soğanlarında gübrelemenin çiçeklenmeye etkisinin yok denecek kadar az olduğu sonucu da ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY This research was made to determine the effect of different feeding levels on the flowering and flower quality in lily cv. 'Connecticut King'. The experiment was made in the open in Çorlu in 1992 in spring growing period and 40*70*16 cm plastic boxes were used according to the randomised block design with 4 replications» Recording to the result of the experiment the plots which were given complete NPK levels in equal amounts gave good results for the plant height, flower diameter and flower lasting period out of the 4 different feeding levels and control. It was also found that there was almost no effect of flowering tie feeding on the lily bulbs.