Tekirdağ koşullarında bazı buğdaygil çim bitkilerinin adaptasyonu ile bazı tarımsal özellikleri üzerine araştırmalar
  1. Tez No: 27937
  2. Yazar: BÜLENT GEDİZLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ALTIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET YÜKSEK LÎSANS TEZÎ Tekirdağ Koşullarında Bası Buğdaygil Çim Bitkilerinin Adaptasyonu ve Bazı Tarımsal özellikleri üzerine Araştırmalar Bülent GEDİZLİ Trakya üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Murat ALTIN Tekirdağ koşullarında bazı buğdaygil yem bitkilerinin adaptasyonu ve bası tarımsal özelliklerini incelemek amacıyla yapılan bu araştırma 1990 - 1991 yılında Trakya üniversitesi Tekirdağ Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü uygulama alanında yürütülmüştür. Araştırmada 7 yumak ve 3 ingiliz çimi materyal olarak alınmış, deneme üç tekrarlamalı olarak tesadüf blokları deneme desenine göre kurulmuştur. Denemeden elde edilen sonuçlar aşağıda özet olarak gösterilmiştir. 1- Araştırmada en erken çıkış yapan çeşitler Festuoa arundinaoea var. apaohe en geç çıkış yapan çeşitler ise Festuoa ovina duriusoula var. biljart ve Festuoa rubra triohophylla var. artist olmuştur, ingiliz çimi çeşitlerinden ise en erken çıkış yapan Lolium perenne var. peramo.en geç çıkış yapan ise Lolium perenne var. ovation olmuştur.2- Yumak çeşitleri içinde en erken çiçeklenen ise Festuoa rubra oommutata var. koket, en geç çiçeklenen ise Festuoa arundinaoea var. mistral olmuştur. ingiliz çimi çeşitlerinde en erken çiçeklenen Lolium perenne var, peramo, en geç çiçeklenen ise Lolium perenne var. mondial olmuştur. 3- En uzun bitki boyuna sahip yumak çeşidi Festuoa arundinaoea var. mistral en kısa boylu olanı ise Festuoa rubra triohophylla var. artist olmuştur. En uzun boylu ingiliz çimi çeşidi Lolium perenne var. peramo en kısa boylu olanı ise Lolium perenne var. mondial olmuştur. 4- Büyüme Hızı a) Bitki Boyu Büyüme hızında en uzun bitki boyu yumak çeşitle ri içinde Festuoa arundinaoea var. mistralden, en düşük bitki boyu ise Festuoa ovina duriusoula var. biljart' ten elde edilmiştir, ingiliz çimi çeşitleri içinde en yüksek bitki boyu Lolium perenne var. peramo en düşük bitki boyu ise Lolium perenne var. mondial dan elde edilmiştir. b) Yeşil Ot Verimi Büyüme hızında en yüksek yeşil ot verimi yumaklar içinde Festuoa arundinaoea var. apaohe ' den, endüşük verim ise Festuoa ovina duriusaula var*, biljart 'tan elde edilmiştir, ingiliz çimi çeşitlerinde yeşil ot verimleri arasındaki fark - lar önemsiz bulunmuştur. o) Kuru Ot Verimi: Büyüme hızında en yüksek kuru ot verimi yumak çeşitlerinde Festuoa arundinaoea var. apaohe' den. en düşük verim ise Festuoa ovina duriusoula var. biljarttan elde edilmiştir. ingiliz çimi çeşitleri kuru ot verimleri arasındaki farklar ise istatistiki açıdan önemsiz bulunmuştur. 5- Yeşil ot verimi en yüksek yumak çeşidi Festuoa arundinaoea var. apaohe. en düşük verimli ise Festuoa ovina duriusaula var. biljart olmuştur, ingiliz çimi çeşitleri içinde en yüksek yeşil ot verimi Lolium perenne var.peramo da, en düşük ve - rim ise Lolium prenne var. ovation' dan elde edil miştir. 6- Kuru ot verimi en yüksek yumak çeşidi Festuoa a- rundinaaea var. apaohe, en düşük verimli olanları Festuoa ovina duriusoula var. biljart ve Festuoa rubra triohophylla var. artist olmuştur. ingiliz çimi çeşitleri kuru ot verimleri arasındaki farklar ise istatistiksel olarak önemsiz bulunmuştur.?- Tohum verimi en yüksek yumak çeşiti Featuoa arundinaoea var. apaohe en düşük verimli olan ları Peştuca ovina duriusoula var. bil Jar t ve Pestuoa rubra triohophylla var. artist olmuştur. ingiliz çimi çeşitleri içinde en yüksek tohum verimi Lolium perenne var. peramo en düşük olanı Lolium perenne var. mondial olmuştur. 8- Sap verimi en yüksek yumak çeşidi Pestuoa arun- dinaoea var. apaohe, en düşük Pestuoa ovina duriusoula var. biljart bulunmuştur». ingiliz çimi çeşitleri içerisinde en yüksek Lolium perenne var. peramo, en düşük Lolium perenne var. mondial olmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY MASTER THESÎS Researches Abaut Some Of The Wheat Grass Species Adaptation And Some Agricultural Components in Tekirdağ Region. Bülent GEDİZLİ The university of Thrace Department of Field Crop Advisor : Prof.Dr. Murat ALTIN This research was made to define some wheat grass species adaptation and some agricultural components in Tekir dağ condition: It was made in 1990 - 1991 in experimental field of the department of field Crops Agriculture Faculty of Thrace University. In this research 7 species of Fescue and 3 species of Ryegrass has been used. Experiment was laid out in randomized complete block design with 3 replications.The results obtained from the study are as follows: 1- The fescue 3peoies that have germinated the earli est in this research have been Festuoa arundinaoea var. apache, the latest germinated have been Fes tuoa ovina duriusoula var. biljart and Festuoa rubra triohophylla var. artist speoies. The Rye - grass speoies that have germinated the earliest in this research have been Lolium perenne var. peramo, the latest germinated have been Lolium perenne var. ovation speoies. 2- The Fescue and Ryegrass species that blossom to the earliest have been Festuoa rubra oommutata var. koket, and Lolium perenne var. peramo, the species that blossom the latest have been Festuoa arundinaoea var. mistral and Lolium peren ne var. mondial. 3- in the Fescue and Ryegrass species. the plants that have the highest length have been Festuoa arundinaoea var.miatral and Lolium perenne var. peramo and the plant that have the shortest length have been Festuoa rubra triohophylla var. artist and Lolium perenne var. mondial. 4- Growign fast: a) Plant Height in the Fescue and Rye grass species, the plats that have the highest length have been Festuoa arundinaoea var. mist - ral and Lolium perenne var. peramo and the plantthat has the shortest length has been Pestuoa ovina duriuscula var.biljart and Lolium perenne var. mondial. b) Herbage Yield Fescue species that have the best forage yield were, Pestuoa arundinaoea var. apaohe species. Pes tuoa ovina durisaula var. biljart species. Which have the lowest herbage yield the ryegrass spe - cies that have been herbage yield beetween diffe rent founded to be not important. c) Hay Yield: The fescue species, the highest hay yield has been Pestuoa arundinaoea var. apaohe and that has be en the species that gives the lowest hay yield Festuoa ovina duriusoula var. biljart. The Rye - grass species that have been hay yield the rye grass species that have been hay yield beetween different founded to be not important. 5- in the Fescue and Ryegrass species that have the highest herbage yield were. Pestuoa arundinaoea var. apaohe, and Lolium perenne var. peramo, and the lowest herbage yield have been Festuoa ovina duriusoula var. biljart and Lolium perenne var. ovation. 6- Pestuoa arundinaoea var. apaohe, has the highest hay yield, Festuoa ovina duriusoula var. biljartbeen that gives the lowest dry grass yield dif - ferent of the between in hay yield of the rye - grass speaies have been founded not important to be statistical. 7- tn the Fescue and Hyegrass species that have the highest seed yield were Pestuoa arundinacea var. apaohe and Lolium perenne var. peramo and the lowest seed yield have been Peştuca ovina duri - usoula var. biljart, Pestuoa rubra triohophylla var. artist and Lolium perenne var. mondial. 8- in the Fescue and Ryegrass species that have the highest stem yield were Pestuoa arundinaoea var. apaohe, and Lolium perenne var. peramo and the lowest stem yield have been Pestuoa ovina durius - oula var. biljart and Lolium perenne var. mondial.Araştırmada aşağıdaki çizelge I. de veril 'en "ç im bit kileri kullanılmıştır. Çizelge I. Araştırmada Kullanılan Türlerin Listesi A. Yumak türleri Çeşit No 1 3 4 5 Tür Adı Peştuca rubra rubra var. novarubra Festuca rubra rubra var. victor Festuca rubra commutata var. koket Festuca ovina duriuscula var. biljart Festuca rubra triohophylla var. artist Festuca arundinacea var. apache Festuca arundinacea var. mistral B Çim Türleri Çalışmada çıkış gün sayısı, çiçeklenme gün sayısı, bitki boyu, büyüme hızı, yeşil ot verimi, kuru ot verimi, to hum verimi, sap verimi gibi karakterler incelenmiştir.ABSTRACT In this research grass plant specs ies has been used as shown in this figure. arch Figure 1: The list of the species that in this rese- A. Festuca sp L. Species No Species Name 1 2 3 4 5 6 ? Festuca rubra rubra var. novarubra Festuca rubra rubra var. victor Festuca rubra commutata var. koket Festuca ovina duriuscula var. biljart Festuca rubra trichophylla var. artist Festuca arundinacea var. apache Festuca arundinacea var. mistral B Ryegrass ( Lolium perenne sp. L. ) In this study germinate day number, blossom day num ber, plant height, growing fast, herbage yield, hay yield and seed yield, stem yield have been investigated.