La représentation d'une forme de participation politique dans la presse ecrite quotidienne: Les manifestations de masse
Bir siyasal katılım modeli olarak siyasal toplumsal gösterilerin Türkiye'de günlük gazetelerde sunumu
  1. Tez No: 279363
  2. Yazar: DENİZ GÖKTANIR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM DANACI YÜCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo Televizyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Yurttaşların siyasal katılımı demokratik bir rejim için hayati koşullardan biridir. Sosyal toplumsal kitle gösterileri, vatandaşların demokratik talep ve gereksinimlerini ortaya koymak amacıyla gerçekleştirdikleri hareketler olarak vatandaşların yasal haklarıdır ve demokratik bir yaşamın gereklerindendir. Bu çalışma kapsamında, içinde bulunduğumuz kitle iletişimi çağında medyanın olaylarını sunumuna vurgu yapıyor ve ele aldığımız örnek kitlesel gösterilerin medyada daha belirgin bir ifadeyle Türk yazılı basınında ele alışını ve sunumunu inceliyoruz. Bu gazete analizi çalışması, medyanın, Türkiye'de siyasal kültürün ve kamuoyunun oluşumundaki etkisini göz önünde bulundurarak, farklı eğilimlerdeki gazetelerin sunumlarındaki önemli noktaları ortaya koymayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Political participation of the citizens is a vital condition for a democratic regime. Social mass demonstrations are legal rights of the citizens and the necessity of democracy as ways of showing their demands and needs. Within the context of this work the emphasis is on the way the media, specifically speaking the Turkish press, presents the events and especially the mass demonstration examples chosen, in this new era of communication. This newspaper analysis aims to underline the essential points of presentation of the different newspapers with different trends by considering the influence of the media on the creation of the political culture and public opinion in Turkey.