Sulukule özelinde kentsel dönüşüm projelerinin hukuki boyutu
Law structure of urban transformation in term of sulukule urban transformation project
  1. Tez No: 279366
  2. Yazar: FATMA SELİN ARIKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CELAL ERKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İdare Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Şehirlerin, özellikle İstanbul gibi metropollerin belki de en büyük ortak özellikleri sürekli bir devinim halinde olmalarıdır. Kentin her alanındaki değişim yönelimi, bu değişimlerin nasıl olması gerektiği konusunda tartışmaları da beraberinde getirtmektedir. Bugün bu tartışmaların özellikle kentsel dönüşüm başlığı altında somutlaştığını görmekteyiz. Yeni bir kavram olmamakla beraber kentsel dönüşüm ülkemizde son birkaç yıldır tartışılmaya başlanmış bir meseledir. İstanbul'da, Fatih Belediyesi öncülüğünde yürütülen ve Sulukule olarak bilinen Neslişah ve Hatice Sultan Mahalleleri Kentsel Dönüşüm Projesi ile kentsel dönüşüm kavramı daha da tartışılır olmuştur. Projeyi yürüten idari makam olan belediye ile birlikte projeden doğrudan etkilen bölge halkı ve sivil toplum kuruluşları da sürece katılma talebinde bulunmuşlardır. Bu haliyle şehirde yaşayan herkes gibi kentsel dönüşüm olgusu bizim de dikkatimizi çekmiştir, zira meselenin hukuki boyutuyla da incelenmeyi hak eden tarafları bulunmaktadır.Kentsel dönüşüm ve onun Sulukule'deki pratiğinin hukuksal yapısına özgülenmiş olan bu çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır:Birinci bölümde kentsel dönüşümün tanımı ve kavramı üzerinde durulmuştur.İkinci bölüm, kentsel dönüşümün yasal dayanaklarına ayrılmıştır.Üçüncü bölümde ise kentsel dönüşüm ile kamu yararı ve mülkiyet hakkının nasıl bağdaştırılabileceği sorusu tartışılmıştır.Bu çalışma ile ülkemizde kentsel dönüşüm ile ilgili yasal düzenlemelerin neler olduğunu, söz konusu yasal düzenlemelerin yapılış amaç ve gerekçeleri ile kamu yararı ve mülkiyet hakkı gibi kavramlarla kentsel dönüşümün Sulukule'deki uygulamasının bağdaşıp bağdaşmadığı ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The biggest common feature of cities, especially metropolitans such as Istanbul is that they are always in a constant change. The changing trend in all areas of the city brings in the question of how these changes should be. Today we realize that these discussions become concrete especially under the topic `urban transformation?. Although it is not a new concept, urban transformation is a challenge that has been discussed for only a couple of years in Turkey. Urban transformation concept has become more disputable with a project known as Sulukule `The Neslişah and Hatice Sultan Districts Urban Transformation Project? lead by Fatih Municipality in Istanbul. Together with the municipality, the authority that leads the projects, the people in the region that are directly impacted and also non-governmental organizations requested to participate in this process. Thus, the urban transformation phenomenon attracted our attention too just like everyone; because this issue has some parts that need to be investigated.This study on urban transformation and law structure of its practice in Sulukule consists of three main sections:In the first section, the focal point is the definition and concept of urban transformation.The second section is on the legal steps of urban transformation.And in the third section, the question on how to combine public benefit and the right of ownership with urban transformation.With this study, the aim is to reveal to the reader the legal regulations about urban transformation, the objectives and reasons these legal regulations, and also whether public benefit and right of ownership concepts coincide with the urban transformation application in Sulukule.