Milletlerarası Özel Hukuk ve Usul Hukuku Hakkında Kanun'un 24. maddesi çerçevesinde sözleşmeye uygulanacak hukuk
Loi applicable aux contrats dans le cadre de l'article 24 de la Loi sur le droit international privé
- Tez No: 279367
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE ÖZDEMİR KOCASAKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 377
Özet
Yeni Milletlerarası Özel Hukuk ve Usul Hukuku Hakkında Kanun 2007 yılında yürürlüğe girmiştir. Bu Kanun önemli yenilikler ve değişiklikler getirmiştir. Yeniliklerin en vurucu derecede yaşandığı konu ise, Avrupa Birliği hukukundan esinlenerek yeniden düzenlenen sözleşmeye uygulanacak hukuk konusudur. Bu konudaki değişimin temelini MÖHUK m. 24 oluşturmaktadır. Bu hüküm önce tarafların hukuk seçimi yapması hâlinde, daha sonra ise, böyle bir hukuk seçiminin yokluğunda sözleşmeye uygulanacak hukuku düzenlemektedir. İşte bu çalışmada, dile getirilen bu konular karşılaştırmalı hukuk çerçevesinde ele alınmış; hükmün kaynağı olan Avrupa Birliği hukukunun güncel durumuna değinilmiş ve Türk hukukundaki düzenlemenin yerindeliği sorgulanmıştır. Ayrıca bu çalışmada, söz konusu hükmün tatbikinde karşılaşılabilecek kimi sorunlara da değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
The new Private International Law Act has been entered into force in 2007. This new act brings an important innovation, especially on the law applicable to contracts. This innovation has been influenced of the law of European Union, i.e. Rome Convention. The fundamental of this alteration is the article 24. This provision designates the law applicable to contracts both in case of choice of law and of its absence. This researche embraces both aspects in the framework of comparative law; it deals with the actual state of European law on the law applicable to contracts and interregates the pertinence of the new Turkish disposition. Some problems concerning the application of this disposition have also been treated in this thesis.