Kırklareli yöresi asit topraklarına kireç uygulamasının ayçiçeğinin potasyum alımına etkisi üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 27938
  2. Yazar: HÜSEYİN KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. TURGUT SAĞLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Ill; ÖZET Yüksek Lisans Tezi Kırklareli Yöresi Asit Topraklarına Kireç Uygulanışının Ayçiçeğinin Potasyum Alımına Etkisi Üzerine Bir Araştırma Hüseyin KAHRAMAN Trakya Üniversitesi Kırklareli Meslek Yüksekokulu Trakya Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Toprak Anabil im Dalı Danışman : Pro-F. Dr. M. Turgut SASLAM 1993, Sayfa 4ğ£) Jüri : Prof.Dr. M. Turgut SA6LAM Prof. Dr. Met i n BAHT î YAR Pro-F. Dr. H. Hayr i TOK Bu araştırma, Kırklareli yöresinde ayçiçeği tarımı yapı lan toprakların kireçlenmesi ile potasyum elverişlil igininde-IV ki değişikliklerin incelenmesi amacıyla sera koşullarında ya pılmıştır. Bunun için, asit toprakların yoğun olduğu Kırklareli i- linden 10 adet toprak örnsgi alınmış ve saksılarda ayçiçeği yetiştirilmiştir. Saksılara, Kırklareli yöresinde ayçiçeği i- çin ortalama olarak -tavsiye edilen azotlu ve -Fosforlu gübre dosları uygulanmıştır. Ayrıca, saksılara 0-3-6-9 kg. KaQ /da seklinde K^SCU verilmiştir. îki aylık gelişim peryodu sonunda bitkiler hasat edilerek gerekli analizler yapılmıştır. Topraklara kireç ilavesi ile, ayçiçeğinin potasyum alı mında bir azalma meydana gelmiştir. Ayçiçeğinin, kireçsiz du rumdaki topraklarda ortalama potasyum kapsamı % 9.6 iken ki reçleme yapılan topraklarda ortalama 7. 9. l'e düşmüştür. Potas yum fiksasyonunun artması ve bitkiler için yarayışlı potasyum miktarının azalması bu olay için bir sebep olarak gösteril mektedir. Kısaca, kireç uygulaması düşünülen asit topraklarda potasyum noksanlıklarının ortaya çıkabileceği dikkate alınma lı ve gerkiyorsa potasyumlu gübre uygulanmalıdır. Ancak, konu ile ilgili tarla denemelerinin yapılması ve bu bulguların desteklenmesi gerekir. Anahtar Kelimeler : pH, asit toprak, kireç, kireç-potas- yum ilişkisi, potasyum elverişliliği.
Özet (Çeviri)
V SUMMARY Master Thesis A Research On Line Application In acidic Soils 0-f Kırklareli Region And It's Effect On Potassium Intake 0-f Sun-flower Hüseyin KAHRAMAN Thrace University Kırklareli Occupational High School Thrace University Graduate School of Natural And Applied Science Supervisor % Pro-f. Dr. M. Turgut SASLAM 1993, Page s 2ğJ Jury : Prof.Dr. M. Turgut SASLAM Prof. Dr. Met in BAHTİYAR Pro-f. Dr. H. Hay r i TOK This research was done under greenhouse conditions to determine the application of ground lime store -for acid soils used for the sun-flower growing and the availability of theVI potassium in the Kırklareli region. Ten soils samples were taken -From the villages of the Kırklareli region, where the acid soils were intensive and the sun-Flower grown. Nitrogen and phosphors fertilizers recommended -For the Kırklareli region as an averagea were applied to the pots. And also 0-3-6-9 kg. K^Q/da symmetry in -From K-zSÜ*. were given with to gether another -Fertilisers. The plants were harvested after the two months graving period and the necessary analyses were done. There has been a decrease at the potassium intake o-F sun-Flower by adding lime to the soils. While the average potassium content o-F sun-Flower were 9.6 % in limeless soils, this rate were determined as 9. 1 "A in the lime added soils. Increasing o-F potassium -Fixation and decreasing of the avail able potassium content -For plants are the reasons o-F this event. Briefly, in acidic soils, on which lime application is proposed lack o-F potassium should be taken into consideration and potassium fertilisers should be given if need be,howewer, obtained results should be supported by additational field experiments. Key Words s pH, acid soil, lime, lime-potassium rela tionship, potassium availability.