Ortaöğretime devam eden öğrencilerin beden kitle indeksleri ve beslenme alışkanlıkları ile ilgili görüşlerinin belirlenmesi
Ongoing education of the students in the high school of body mass indexes and to detemined the views of the students about food habits
- Tez No: 279387
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YASEMİN ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Ekonomisi ve Beslenme Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırmada, insan sağlığı açısından birincil derece de bir risk faktörü olan şişmanlık hakkında ortaöğrenimine devam eden 15-19 yaş arası kız öğrencilerin bilgi düzeylerini ve şişmanlık durumlarını tespit etmek amaçlanmıştır. Bu temel amacın yanında aşağıda belirtilen konularda da gelecek araştırma ve araştırmacılara kaynak teşkil edebilecek çeşitli konular hakkında da veri toplanması amaçlanmıştır.Katılımcıların demografik özellikleri ile ilgili veriler incelendiğinde; katılımcıların % 38.8' inin (n=155) 15 yaşında bireylerden oluştuğu görülmektedir. Daha sonra sırasıyla 16 yaş (%28,0), 14 yaş (%14,8), 17 yaş (%13,3) ve 18 yaş (%5,3) bireyler araştırmamıza katılmıştır. Araştırmaya katılan bireylerin boy dağılımları incelendiğinde katılımcıların büyük bir çoğunluğunun (%51,8- n= 207) 158-167 cm boy aralığında olduğu görülmektedir.Katılımcıların BKİ dağılımları incelendiğinde ?Normal Kilolu? bireylerin %57,8 (n= 231), ?Zayıf? bireylerin %36,3 (n=145) ve ?Hafif Şişman? bireylerin %6,0 (n=24) oranında olduğu görülmüştür.Katılımcıların öğün tüketme sayıları genel olarak değerlendirildiğinde 3 öğün tüketenler %47,8 (n=191) ve 2 öğün tüketenler %42,5 (n=170) olarak bulunmuştur.Katılımcıların öğün atlama durumları incelendiğinde; zayıf bireylerin sabah ve öğle yemeklerini bazen atladıkları sırasıyla %24,1 ve %24,1 olarak tespit edilmiştir. Normal kilolu bireylerde sabah ve öğle yemeklerini sırasıyla %25,1 ve %21,6 oranında bazen atladıklarını beyan etmişlerdir (p< .05). Hafif şişman bireyler; sabah kahvaltısını %33,3 ve öğle yemeğini % 20,8 oranında atladıklarını belirtmişlerdir.Araştırmamızda öğün atlama durumuna evet cevabı veren bireylerin % 28,3'ü ?vaktim yok? ve ?hazırlamak zor geliyor? seçeneklerini belirtmiştir. %17,3 oranında ?canım istemez? ve ?zayıflamak istiyorum? seçenekleri en çok tekrarlanan cevap olarak karşımıza çıkmaktadır. Öğün atlama durumuna ?Bazen? cevabını veren bireylerin %34,6' sı ?canım istemez? ve ?zayıflamak istiyorum? seçeneklerini işaretlemişlerdir. Yapılan istatistik değerlendirmelerde ?gereksiz görüyorum? ve ? ekonomik nedenlerle? seçenekleri istatistiksel açıdan önemli olarak bulunmuştur (p< .05).Ortaöğretime devam eden bireylerde yemek seçme durumunu tek başına değerlendirdiğimizde hafif şişman bireylerin % 62,5'i (n=15), zayıf bireylerin %62,1'i (n=90) ve normal kilolu bireylerin %56,3'ü (n=130) çeşitli nedenlerle yemek seçtiğini belirtmiştir. İstatistiksel açıdan bakıldığında normal kilolu bireylerin yemek seçme nedenleri anlamlı olarak karşımıza çıkmaktadır (p< .05).Katılımcıların BKİ'leri göz önünde bulundurulmadan yapılan değerlendirmede ortaöğretime devam eden bireyler de en az tercih edilen besinlerin sırasıyla bakla %51,8 (n=208), kabak %51,3 (n=205) ve ıspanak % 34,8 (n=139) olarak belirlenmiştir.Araştırmamıza göre diyet yaptığını belirten zayıf bireylerin %24,1'i, normal kilolu bireylerin %29,4'ü ve hafif şişman bireylerin %33,3'ü diyet programlarını kendi hazırladıklarını beyan etmişlerdir.BKİ durumuna göre bakıldığında, zayıf bireylerin % 79,3'ü (n=115), normal kilolu bireylerin % 77;5' i (n=179) ve hafif şişman bireylerin % 70,8'i şişmanlığı bir sağlık sorunu olarak tanımlamıştır.Bireylerin BKİ'leri ile şişmanlıkla ilgili gördükleri sağlık problemlerini karşılaştırdığımızda zayıf bireylerin en yüksek oranda sırasıyla; şeker hastalığı %68,3 (n=99), kolesterol %62,1 (n=90) ve sindirim sistemi hastalıkları % 50,3 (n=73) olarak görülmektedir. Normal kilolu bireylerde en çok tekrarlanan cevaplar sırasıyla; kolesterol % 69,7 (n=161), şeker hastalığı %68,8 (n=159), kalp hastalıkları ve sindirim sistemi hastalıkları % 47,2 (n=109) olarak belirlenmiştir. Hafif şişman bireylerin beslenme ile ilişkili gördükleri hastalıklar; kolesterol %66,7 (n=16), şeker hastalığı % 62,5 (n=15), damar tıkanıklığı vb. hastalıklar ve sindirim sistemi hastalıkları % 41,7 (n=10) olarak tespit edilmiştir.Yapılan bu araştırmada; ortaöğretime devam eden bireylere şişmanlık durumları ve şişmanlık ile ilgili bilgi açısından öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this research, primarily in terms of human health as a risk factor for obesity in High school about the ongoing level of knowledge of girls between the ages of 15-19 and obesity is intended to detect cases. The main purpose of this in the near future the following issues that could constitute sources of research and researchers to collect data about various topics aimed.The data regarding participants 'demographic characteristics were examined, 38.8% of participants' (n = 155) individuals were seen in 15 years. 16 years later, respectively (28.0%), 14 years old (14.8%), 17 years old (13.3%) and 18 years (5.3%) individuals participated in our research. The length of the individuals involved in research examining the distribution of the majority of participants (51,8% - n = 207) was observed in the range of 158-167 cm.Participants' RDA distribution was examined“normal overweight”individuals % 57,8 (n = 231),“weak”individuals 36.3% (n = 145) and“Light the fat”of individuals 6.0% (n = 24) ratio was found to be.The number of meals consumed by participants were generally regarded as those who eat three meals a 47,8% (n = 191) and those who consumed two meals, 42,5% (n = 170) were found.Status of participants skipping meals was examined, weak individuals in the morning and skip lunch and sometimes they are 24.1% and 24.1% respectively were found. Normal weight individuals and 25.1% respectively in the morning and lunch, sometimes at a rate of 21.6% declared that they were jumping (p< .05). Overweight individuals, 33,3% of breakfast and lunch at a rate of 20.8% stated that they had jumped.If we skip meals to the survey answered yes, 28,3% of the individuals“do not have time”and“have to come prepared,”stated options. At a rate of 17,3%“do not want my life”and“want to undermine”the most options in response, we have encountered repeated. Skipping meals to the state,“Sometimes”answer 34,6% of the individuals who blame“does not like honey”and“want to undermine”options were. Statistical evaluations,“I see the unnecessary”and“economic reasons”option was found to be statistically significant (p< .05).Secondary schools continued to individuals who eat in selecting the state alone we have evaluated overweight individuals 62,5% (n = 15), weak individuals% 62,1 'i (n = 90) and normal weight individuals% 56,3' ü (n = 130) stated that for various reasons, choose your meal.