Bir popüler kültür ürünü olarak Hanımın Çiftliği televizyon dizisi
Hanimin Çiftligi TV series as a populer culture product
- Tez No: 279402
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZİFE GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Radyo-Televizyon, Sosyoloji, Public Relations, Radio and Television, Sociology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Sanayi devriminden sonra kentleşme ile birlikte toplumsal yapı tamamen değişmiştir. İnsanlar büyük kentlere göç ederek günlük yaşantılarını ve alışkanlıklarını yeniden oluşturmuşlardır. Kitle endüstrisinin büyümesi ile birlikte pazarda rekabet artmış, insanlarda satın alma güdüsünü oluşturmak için farklı yöntemler geliştirilmiştir. Bu yöntemlerden en etkilisi popüler kültür aracılığıyla kitlelere ulaşarak, insanlarda ihtiyaç hissini yaratmaktır. Bunun en güzel ve etkili örneği radyo ile başlayıp etkisi anlaşılınca televizyona adapte edilen dizilerdir.Televizyon dizileri egemen ideolojiyi ve kapitalist sistemi izleyiciye çeşitli yollarla her seferinde yeniden kabul ettirirler. Hikayelerde anlatılan ne olursa olsun sonuçta var olan düzen doğrulanır ve olumlanır. Bir taraftan egemen olan kabul ettirilirken diğer yandan izleyiciler sevdikleri kahramanlara benzemek ve toplum tarafından kabul görmek için kendisine dayatılan ürünleri isteyerek tüketirler.Televizyon dizilerinin diğer programlara oranla daha fazla reklam almalarının sebebi, aynı zamanda bir çok farklı kitleye ulaşabilmeleridir. Kadınları, erkekleri ve çocukları aynı anda ekran başına çekebilen ve uzun soluklu olan başka bir program türü yoktur.Televizyon dizileri insanların günlük yaşantılarından kesitler verirken aynı zamanda bu olayları fantastik bir dille anlatırlar. İzleyenlere daha iyi bir hayat vaat ederler. Aynı anda birçok olayı anlatarak ilgi çeker merak uyandırırlar.Orhan Kemal'in klasikleşmiş romanından uyarlanan Hanım'ın Çiftliği dizisi 1950 li yıllarda Adana'da bir çiftlikte yaşayan toprak ağası ve onun yaşantısını konu alır. Bu dizi ilk kez 1990 lı yıllarda TRT tarafından ekrana getirilmiştir. Aynı romandan esinlenmelerine rağmen TRT versiyonuyla günümüz versiyonu arasında bir takım farklılıklar bulunsa da temelde hikaye feodal düzeni ve kadının toplum içindeki ikinci konumunu destekler. Çalışmada popüler kültürel bir ürün olarak Hanım'ın Çiftliği dizisinin var olan düzeni fantastik bir çerçevede olumlamasını anlatmaktadır.
Özet (Çeviri)
After the industrial revolution, with the urbanization, social structure completely changed. People migrated to big cities and built their daily life and everyday habits again. With the expansion of the mass industries, the competition in the market increased, and different techniques were developed to attract people?s desire to buy. The most effective way is to create the feeling of need in people by reaching the masses through pop culture. The most efficient and successful example is the series that started with the radio and got adapted to TV when its effect was understood.TV series found a way to get the audience accept the dominant ideology and capitalist system with different ways every time. Whatever the story is, at the end the order is justified and affirmed. While the dominant ideology is being accepted, the audience also consumes the imposed products willingly so as to look like the hero they admire and to get accepted by the society.The reason for the TV series to get more commercials than other programs is because they can reach different audiences at once. There isn?t any other kind of program which is that lengthy and that can attract men, women and children all at the same time to watch TV.While TV series give small episodes from the daily life, they tell it with a fantastic tone. They promise a better life to the audience, attract attention and create curiosity by telling different stories.?Hanım'ın Çiftliği?, adapted from one of Orhan Kemal?s classics, tells about the story and life of a squire who lives in a farm in 1950s. This TV series was first broadcasted by TRT in 1990s. Although based on the same story, there are differences between TRT and today?s version, but still the story basically advocates the feudal structure and women?s second place in the society. This study explains how ?Hanım'ın Çiftliği?, which is an example of popular culture, affirms the existing order in a fantastic framework.